مبادله سند همکاری میان ایران و ارمنستان
مبادله سند همکاری میان ایران و ارمنستان
وزیر نیرو، با اشاره به توافق ایران و ارمنستان برای سرعت دادن به پروژه احداث خط سوم انتقال برق میان دو کشور، گفت: با تکمیل این خط ظرفیت تبادل برق دو طرف به بیش از هزار مگاوات خواهد رسید.

به ‌گزارش نبض انرژی ، عصر سه‌شنبه سند همکاری اقتصادی، تجاری ایران و ارمنستان با حضور “رضا اردکانیان” وزیر نیروی جمهوری اسلامی ایران و “مهر گریگوریان” معاون نخست وزیر جمهوری ارمنستان امضا و مبادله شد.

اردکانیان در خصوص جزئیات این تفاهم‌نامه با اشاره به تبادل انرژی الکتریکی به ظرفیت ۳۵۰ مگاوات بین دو کشور گفت: در همین زمینه خط سوم را در دست اجرا داریم و در این اجلاس توافق شد که حداکثر تا پایان سال ۲۰۲۰ میلادی خط سوم وارد مدار بهره‌برداری شود.

وی افزود: ظرفیت خط سوم ۷۰۰ مگاوات خواهد بود و در نتیجه با کامل شدن آن، ظرفیت تبادل بین دو کشور به بیش از ۱۰۰۰ مگاوات خواهد رسید.

وزیر نیرو ادامه داد: در این اجلاس درخصوص احداث نیروگاه برق آبی ۱۰۰ مگاواتی مغری در خاک ارمنستان توافق شد. این نیروگاه با سرمایه بخش خصوصی ارمنستان و سایر کشور‌های علاقه‌مند احداث و برق تولیدی آن با نرخ تضمینی توسط جمهوری اسلامی ایران خریداری خواهد شد.

رییس ایرانی کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی، تجاری دو کشور اضافه کرد: همچنین توافق شد مذاکرات چهارجانبه در سطح معاونان وزرا بین ایران، ارمنستان، گرجستان و روسیه تحت عنوان کریدور شمال- جنوب برای ارتباط الکتریکی ادامه یابد.

اردکانیان با بیان اینکه در حال حاضر ایران به ارمنستان گاز صادر و در مواقع مورد نیاز انرژی برق وارد می‌کند، افزود: ظرفیت انتقال گاز ایران به ارمنستان قابل افزایش است و در این اجلاس توافق شد که مذاکرات چند جانبه بین دستگاه‌های مسئول در دو کشور برای افزایش صادرات گاز و تهاتر گاز با برق و کالا‌های مورد نیاز جمهوری اسلامی ایران انجام گیرد.

وزیر نیرو افزود: در بخش آب و محیط زیست با توجه به رودخانه مرزی ارس و زمینه‌های مشترک همکاری بین دو کشور توافق شد که هر چه سریع‌تر همکاران ارمنی در خصوص کنترل کیفیت آب در بالادست و با توجه به مصرف شرب و کشاورزی در پایین دست اقدام لازم را به عمل آورند.

وی اظهار کرد: همچنین توافق شد نسبت به ایجاد مناطق حفاظت شده ویژه مرزی، دو کشور با هم همکاری کرده و برای حفظ تنوع زیستی و تولید مثل گونه‌های در معرض خطر در شرایط طبیعی تجربیاتشان را در اختیار یکدیگر قرار دهند.

رییس ایرانی کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی دو کشور، تجاری با عنوان اینکه در بخش صنعت، معدن و تجارت نیز توافق شد کارگروه مشترکی تشکیل و هر شش ماه در دو کشور جلساتی برگزار شود، گفت: مقرر شد با توجه به موافقتنامه اقتصادی اوراسیا همایش‌های مشترک تجاری برگزار و زمینه‌های تهاتر کالا با کالا و تبادل لیست‌های مورد نیاز صورت گرفته و گزارش آن ظرف سه ماه منتشر شود.

اردکانیان ادامه داد: سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی ایران و پژوهشکده علوم زمین با انستیتوی زمین‌شناسی آکادمی علوم از ارمنستان توافق کردند پروژه‌های پژوهشی بین‌المللی مشترکی در بخش‌های مختلف تعریف و اجرا کنند.

وزیر نیرو اضافه کرد: در بخش گمرک نصب سیستم‌های تبادل اطلاعات اولیه الکترونیکی و سایر فعالیت‌ها در چهارچوب آنچه قبلاً توافق شده مورد تاکید قرار گرفت، همچنین اتاق‌های بازرگانی دو کشور در بخش‌های مختلف مربوط به فعالیت‌های خودشان تصمیم‌های مشترکی گرفتند که گزارش پیشرفت آن تا قبل از اجلاس بعدی ارائه خواهد شد.

این مقام مسئول ایرانی گفت: در زمینه استاندارد نیز مفاد یادداشت تفاهم استانداردسازی و سایر فعالیت‌هایی که قبلا به امضا رسیده بود مورد تاکید قرار گرفت و برنامه‌های اجرایی برای عملیاتی شدن آن ارائه شد.

وی با اشاره به ایجاد مناطق آزاد تجاری در مرز دو کشور افزود: دو طرف تاکید کردند که رویداد‌های مشترکی را برای سرمایه‌گذاری و تجارت در مناطق آزاد خودشان تشکیل داده و از ظرفیت‌های قابل توجه گردشگری در ابعاد فرهنگی، سلامت و درمان در مناطق آزاد ایران و همچنین ظرفیت‌های گردشگری در ارمنستان استفاده شود.

اردکانیان، موقعیت ایران و ارمنستان را به عنوان کشور‌هایی که مرز مشترک زمینی دارند، در مقایسه با دیگر کشور‌های عضو اتحادیه اقتصادی اروپا، حائز اهمیت دانست و افزود: بر همین اساس، منطقه آزاد تجاری، صنعتی ارس اعلام آمادگی کرده تا برای بررسی ظرفیت‌های همکاری ایران و اوراسیا با حضور کشور‌های عضو اتحادیه (روسیه، بلاروس، قزاقستان، قرقیزستان ارمنستان و جمهوری اسلامی ایران) در منطقه آزاد تجاری، صنعتی ارس سمینار بین‌المللی برگزار کند.

وزیر نیرو ادامه داد: دو طرف تفاهم کردند کمیته مشترک حمل و نقل جاده‌ای دو کشور با نمایندگان ارگان‌های بیمه‌ای هر چه زودتر در تهران تشکیل شود و بخش‌های مختلف مربوط به حذف یا کاهش عوامل متعدد جاده‌ای، تسهیل و رونق حمل و نقل و سایر مسائل مورد بررسی قرار گیرد.

وی افزود: در زمینه مدیریت وضعیت‌های اضطراری و مدیریت شرایط بحران دو طرف توافق کردند برای اقدامات مشترک به‌ویژه در خصوص وضعیت‌های اضطراری فرامرزی سازوکار‌های لازم را تدارک دیده و دوره‌های تمرینی و آموزشی مشترک برگزار کنند، همچنین هیئت‌هایی بین وزارت کشور جمهوری اسلامی ایران و سرویس نجات وزارت وضعیت‌های اضطراری ارمنستان با هدف تبادل تجربیات مبادله شود.

اردکانیان خاطرنشان کرد: در زمینه بهداشت، فرهنگ، ورزش و جوانان، اسناد و کتابخانه ملی، فناوری نانو، علوم تحقیقات و فناوری، کشاورزی و همکاری‌های استانی به‌ویژه مرزی نیز توافق‌های مناسبی در این اجلاس انجام شد.

  • منبع خبر : تسنیم