واکنش روسیه به سقف قیمتی نفت را گران کرد
واکنش روسیه به سقف قیمتی نفت را گران کرد
پس از اینکه مسکو اعلام کرد تولید نفت خود را در واکنش به سقف قیمتی گروه 7 کاهش خواهد داد، قیمت نفت حدود 3 دلار در هر بشکه افزایش یافت.

به گزارش خبرنگار «نبض انرژی» به نقل از رویترز، پس از اینکه مسکو اعلام کرد، تولید نفت خود را در واکنش به سقف قیمتی گروه 7 برای صادرات نفت روسیه کاهش خواهد داد، قیمت نفت در معاملات آخرین روز کاری بازارهای جهانی حدود 3 دلار در هر بشکه افزایش یافت و دومین هفته افزایشی را ثبت کرد.

هر بشکه نفت برنت با 2 دلار و 94 سنت افزایش 83.92 دلار معامله شد. نفت خام آمریکا نیز با 2 دلار و 7 سنت افزایش 79.56 دلار فروخته شد.

هر دو شاخص نفتی، بیشترین افزایش هفتگی از ماه اکتبر را ثبت کردند.

خبرگزاری ریانووستی روسیه به نقل از الکساندر نواک، معاون نخست وزیر روسیه نوشت، روسیه احتمالا در واکنش به سقف قیمتی برای نفتش، میزان تولید خود را از اوایل سال 2023، به جای 5 درصد 7 درصد کاهش دهد.

به گفته تاجران و بر اساس محاسبات رویترز، صادرات نفت بالتیک روسیه در ماه دسامبر نسبت به ماه قبل از 20 درصد کاهش می ‌یابد.

الی تسفای، استراتژیست ارشد بازار گفت: «کاهش احتمالی از سوی روسیه، قیمت سوخت را بیشتر افزایش خواهد داد… اگ تقاضا در جهان با همین سرعت پیش رود، این کاهش می تواند تاثیر چشمگیری داشته باشد و قیمت نفت در محدوده 80 دلار بماند.»

هم تقاضا و هم تولید نفت خام ممکن است، طی چند روز آینده به دلیل تعطیلی ناشی وقوع طوفان شدید زمستانی که بخش وسیعی از آمریکا را فراگرفته، کاهش یابد.

تعدادی از بزرگ ترین پالایشگاه های آمریکا به دلیل سرمای شدید، تعطیل شدند.

به دنبال احتمال برای کاهش محصولات  پالایش شده و افزایش تقاضا برای نفت کوره، قیمت بنزین آمریکا و گازوئیل با سولفور بسیار کم بیش از 5 درصد افزایش یافت

بانک سوئیسی UBS نیز انتظار دارد که قیمت نفت در سال آینده به 100 دلار در هر بشکه بازگردد.

منبع: فارس