بررسی دو ویژگی رودخانه زهره/ دولت با ساخت سد چمشیر چه هدفی را دنبال می‌کند؟ ۲۱ آذر ۱۴۰۱

بررسی دو ویژگی رودخانه زهره/ دولت با ساخت سد چمشیر چه هدفی را دنبال می‌کند؟

سد چمشیر با اهداف تعدیل شوری آب در پایین‌دست با استفاده از جریانات سطحی و سیلابی و رواناب 1.8 میلیارد مترمکعبی احداث شد. یکی از مزایای ساختار اجرایی چندعاملی متشکل از کارفرما، پیمانکار، مشاور و ناظر در ایران، ارتقای شفافیت به حساب می‌آید. ساختاری که ذیل آن نتیجه تکثرگرایی بر مبنای روابط مالی استقرار پیدا کرده و زمینه کاهش مسائل و مشکلات ناشی از اجرای هر پروژه را ایجاد می‌کند.

تبخیر؛ سرنوشت بیش از دو سوم بارش‌های کشور ۱۸ آذر ۱۴۰۱

تبخیر؛ سرنوشت بیش از دو سوم بارش‌های کشور

ساختار مدیریت منابع آب کشور بایستی با تمرکز بر نفوذ حداکثری آب در آبخوان‌ها علاوه بر جلوگیری از اتلاف آب براثر تبخیر، مانع از افزایش تعداد دشت‌های ممنوعه کشور شود.

رویارویی با چالش‌های حوزه آب و فاضلاب کشور با اتکا بر توان دانش‌بنیان‌ها ۰۶ آذر ۱۴۰۱

رویارویی با چالش‌های حوزه آب و فاضلاب کشور با اتکا بر توان دانش‌بنیان‌ها

کشورهای در حال‌توسعه برای بهره‌برداری از انقلاب دانش، برای بهبود رقابت‌پذیری و رفاه خود، لاجرم باید بر نقاط قوت خود تکیه کنند و سرمایه‌گذاری‌های مناسب در سرمایه انسانی، مؤسسات مؤثر، فناوری‌های مرتبط و به‌طور خلاصه توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان مبتنی بر نوآوری و مزیت‌های رقابتی را در دستور کار خود قرار دهند.

کسب آمادگی تولید با انجام به‌موقع تعمیرات ۰۳ آذر ۱۴۰۱

کسب آمادگی تولید با انجام به‌موقع تعمیرات

امسال در نیروگاه شهیدرجایی از ابتدای فصل تعمیرات تاکنون، 7 فعالیت تعمیراتی به پایان رسیده و یا در حال انجام است. امید است با انجام موفقیت‌آمیز 17 برنامه تعمیراتی در این فصل از تعمیرات، بتوانیم به‌عنوان بخش مهمی از صنعت تولید برق حرارتی، در تامین انرژی الکتریکی  شهروندان به عنوان مصرف‌کنندگان این انرژی به طور موثر عمل کنیم.

ناکارآمدی سیستم‌های آبیاری تحت فشار در کشور ۲۲ آبان ۱۴۰۱

ناکارآمدی سیستم‌های آبیاری تحت فشار در کشور

در شرایط فعلی علی‌رغم اعلام انجام طرح‌ها و پروژه‌های وسیعی از انواع سیستم‌ها و روش‌های آبیاری مدرن در مناطق مختلف کشور متأسفانه در هیچ پروژه‌ای راندمان مطلوب طراحی پروژه حاصل نشده و این عدم دستیابی به راندمان مطلوب در سیستم‌های تحت فشار اجرا شده فاحش‌تر و ملموس‌تر است.

حلقه مفقوده‌ «اتحادیه انرژی» در بحران جهانی ۱۸ آبان ۱۴۰۱

حلقه مفقوده‌ «اتحادیه انرژی» در بحران جهانی

تنش‌های اخیر انرژی در عرصه جهانی موجب شده تا سوخت و نحوه تامین انرژی به دو فاکتور اساسی برای تداوم توسعه اقتصادی تبدیل شود. بحران جهانی کنونی موجب شده است تا گاز طبیعی به موضوع اول مذاکرات جهانی در خصوص انرژی تبدیل شود.

سیزده سال خشکسالی و کمبود آب در طولانی‌ترین کشور جهان/ جیره بندی 24 ساعته آب اجرایی شد ۱۸ آبان ۱۴۰۱

سیزده سال خشکسالی و کمبود آب در طولانی‌ترین کشور جهان/ جیره بندی 24 ساعته آب اجرایی شد

خشکسالی و کمبود آب چند سالی است که گریبان بسیاری از دولت‌ها و ملت‌های جهان را گرفته است و در این میان وضعیت بارش‌ها در کشور شیلی 20 تا 60 درصد کاهش را تجربه می‌کند.

پیشرفت اخلاق زیست محیطی در الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت ۰۸ آبان ۱۴۰۱
سلسله یادداشت های تبیین الگوی اسلامی ایرانی

پیشرفت اخلاق زیست محیطی در الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت

مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت نوشت: اصلاح الگو یا بهینه‌سازی مصرف آب و انرژی در پیشرفت اقتصادی، اجتماعی و حفظ محیط‌زیست کشور، از اهمیت خاصی برخوردار است، علاوه بر آن تأمین هوای پاک برای زندگی سالم مردم در شهرها و محیط‌های زندگی غیرشهری و مراکز صنعتی با مدیریت و کاهش مصرف سوخت‌های فسیلی، کاهش شدت انرژی و بهره‌برداری بیشتر از انرژی‌های پاک و تجدیدپذیر ارتباط مستقیم دارد.

بزرگترین شوک انرژی قرن در غرب ۰۴ آبان ۱۴۰۱

بزرگترین شوک انرژی قرن در غرب

بر اساس گزارش بانک جهانی از چشم انداز بازار کالاها در ماه‌های آتی، انتظار می‌رود قیمت‌های جهانی انرژی که پیش از این به دلیل ادامه قرنطینه‌های کووید-۱۹ در چین و بحران روسیه و اوکراین شاهد افزایش چشمگیری بوده است، در سال ۲۰۲۲ به اندازه ۵۰.۵ درصد افزایش یابد. این بزرگ‌ترین شوک انرژی است که از دهه ۱۹۷۰ تجربه شده است.