قول اوپک به مصرف‌کنندگان نفت
قول اوپک به مصرف‌کنندگان نفت
دبیرکل اوپک اعلام کرد این گروه و سایر تولیدکنندگان نفت با وجود نشانه‌های منفی از رشد تقاضا، متعهد هستند ثبات بازار نفت را فراتر از سال ۲۰۲۰ حفظ کنند.

به گزارش نبض انرژی، محمد بارکیندو در مجمع انرژی هند که از سوی سراویک در دهلی نو برگزار می‌شود، گفت: ثبات در بازار نفت پس از سال ۲۰۲۰ حفظ خواهد شد و همه تولیدکنندگان به حفظ ثبات بازار متعهد هستند.

وی با اذعان به این که کندی رشد تقاضا برای نفت بر دیدگاههای منفی در بازار نفت صحه گذاشته است، خاطرنشان کرد عوامل بنیادین، محدود شدن عرضه بازار نفت را نشان می‌دهند. بازار فیزیکی نفت محدود شده که به معنای مطلوب بودن عوامل بنیادین است.

با وجود بازبینی اوپک در دورنمای تقاضا برای نفت و بالا بردن نرخ مورد پیش بینی خود برای امسال و سال آینده، دبیرکل اوپک هفته گذشته اظهار کرده بود اوپک، روسیه و سایر متحدانشان بررسی گزینه کاهش بیشتر تولید در دیدار رسمی خود که روزهای پنجم و ششم دسامبر در وین برگزار می‌شود را منتفی نکرده‌اند.

تحت توافق کاهش تولید اوپک و غیراوپک که در آن ۲۴ کشور حضور دارند، میزان عرضه ۱.۲ میلیون بشکه در روز تا مارس محدود خواهد شد. هر گونه تصمیمی که در این نشست گرفته می‌شود، احتمالا برای کل سال ۲۰۲۰ خواهد بود.

اوپک در جدیدترین گزارش ماهانه‌اش، برآورد خود از تقاضای جهانی برای نفت در سال ۲۰۱۹ را ۱۰۰ هزار بشکه در روز بالا برد و ۳۰.۷ میلیون بشکه در روز برآورد کرد که ۹۰۰ هزار بشکه در روز کمتر از سطح سال ۲۰۱۸ است. همچنین تقاضا برای نفت اوپک در سال ۲۰۲۰ را ۲۰۰ هزار بشکه در روز بالا برد و ۲۹.۶ میلیون بشکه در روز اعلام کرد که حدود ۱.۲ میلیون بشکه در روز کمتر از سطح سال ۲۰۱۹ خواهد بود.

بر اساس گزارش پلاتس، اوپک انتظار دارد تقاضای جهانی برای نفت امسال ۹۸۰ هزار بشکه در روز رشد کند که ۴۰ هزار بشکه در روز کمتر از پیش بینی ماه گذشته خواهد بود اما پیش بینی سال ۲۰۲۰ خود را بدون تغییر در ۱.۰۸ میلیون بشکه در روز حفظ کرد.