ابعاد انفجار نفتکش «سابیتی» در حال بررسی است
ابعاد انفجار نفتکش «سابیتی» در حال بررسی است
رئیس کمیته روابط خارجی کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی گفت: این حادثه برای اولین بار نبوده و حوادث مشابه دیگری نیز وجود دارد لذا باید ابعاد این موضوع بررسی شود.

به گزارش نبض انرژی، کمال دهقانی فیروزآبادی روز شنبه در واکنش به هدف قرار گرفتن نفتکش ایرانی «سابیتی»  در دریای سرخ، اظهار داشت: این حادثه برای اولین بار نبوده و حوادث مشابه دیگری نیز وجود دارد لذا باید ابعاد این موضوع بررسی شود.

وی در این راستا، تصریح کرد: موضوع مذکور از طریق دستگاه‌های مربوطه در حال بررسی بوده تا مشخص شود این اتفاق چطور رخ داده است.

نماینده مردم تفت و میبد در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اهمیت دوچندان ایجاد امنیت پایدار در منطقه از طریق همکاری‌های مشترک همسایگان، ادامه داد: بر این اساس مشاهده می‌شود که طرح صلح هرمز به عنوان طرحی اصولی و راهبردی در سیاست خارجی ایران می‌تواند در این زمینه موثر واقع شود.

دهقانی فیروزآبادی با بیان اینکه طبق قانون اساسی، کشورمان باید بهترین روابط را با همسایگان داشته باشد و این اراده نیز وجود دارد، عنوان کرد: البته این مهم در حالیست که چنین اراده‌ای در برخی کشورهای همسایه حاشیه خلیج فارس مشاهده نمی شود.

وی در این زمینه، افزود: این کشورها در طول چند دهه گذشته به شدت تحت تاثیر سیاست‌های آمریکایی – صهیونیستی بودند لذا به تامین منافع منطقه ای خود توجهی نداشته اند.

رئیس کمیته روابط خارجی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در این بین نیز آمریکایی‌ها پروژه ایران هراسی را به راه انداختند تا کشورهای همسایه از جمهوری اسلامی ایران بترسند و در مقابل آنها اقدام به فروش تسلیحات نظامی بیشتری کنند.

دهقانی فیروزآبادی اضافه کرد: متاسفانه برخی کشورهای منطقه توجه نمی‌کنند که این روند برای آنها فقط موجب آسیب شده تا جایی ترامپ آنها را گاو شیرده خطاب می‌کند.

وی خاطرنشان کرد: بر این اساس می توان اذعان کرد امنیت منطقه باید به صورت استراتژیک ایجاد شود زیرا اختلافات و تنش نظامی به نفع کشورهای منطقه نیست و این امر در حالیست که امروزه بیش از هر زمان دیگری فرصت همکاری اقتصادی و سیاسی بین کشورهای اسلامی وجود دارد.

بنابر اعلام شرکت ملی نفتکش ایران، نفتکش ایرانی متعلق به شرکت ملی نفتکش (NITC) صبح روز (جمعه، ۱۹ مهرماه) در ۲ انفجار جداگانه که به‌طور احتمال بر اثر اصابت موشک در ساعت‌های ۵ و ۲۰ :۵ دقیقه صبح در ۶۰ مایلی بندر جده عربستان سعودی رخ داده، دچار انفجار در بخش بدنه شده است.