زنگنه: آمریکا از نفت به عنوان سلاح استفاده می‌کند
زنگنه: آمریکا از نفت به عنوان سلاح استفاده می‌کند
بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت ایران که امروز (چهارشنبه) برای شرکت در همایش بین‌المللی انرژی روسیه ، وارد مسکو شد؛ در نخستین نشست این همایش با بیان این مطلب که آمریکا از نفت به عنوان سلاح استفاده می کند، اظهار داشت: آمریکا از همه ابزارهایش در یکسال گذشته علیه ایران استفاده کرده است.

به گزارش نبض انرژی، زنگنه با بیان اینکه تحریم های آمریکا علیه ایران غیرقانونی است، گفت: من نمی‌گویم که چگونه در این شرایط (تحریم) باید زندگی کنیم و ما باید نفت صادر کنیم و این برای ما مقدس است.
وی افزود: ما با آمریکا مبارزه می‌کنیم چرا که واشنگتن علیه ما جنگ اقتصادی به راه انداخته است.
زنگنه خاطرنشان کرد: اینکه از نفت و گاز به عنوان سلاح علیه ما استفاده می‌شود، بد است و ما معتقدیم که این سلاح نیست و نفت و گاز ماده خام است که باید برای رفاه مردم و تولیدکنندگان و مصرف کنندگان استفاده شود.
وزیر نفت ایران  با بیان اینکه این واقعیت را که کار در بخش نفت دشوار است را رد نمی‌کنم، افزود: ما سعی می‌کنیم که هر چه در توان داریم برای خروج از این وضعیت بکار گیریم.
زنگنه همچنین به افزایش تولید و صادرات گاز ایران در یکسال گذشته اشاره کرد و گفت: در عرصه گاز وضع خوب است و تا پایان سال شمسی تولید گاز را افزایش می‌دهیم که حدود ۷۰ میلیون مترمکعب در روز خواهد بود.
وزیر نفت خاطرنشان کرد: تا پایان سال ۲۰۲۰  در حوزه گاز پارس جنوبی میزان تولید گاز ۲۷ میلیارد فوت مکعب در روز خواهد بود.
وی افزود: آمریکا نمی‌تواند بر روند تولید گاز ایران تاثیر بگذارد.

وزیر نفت در بخش دیگری گفت: ما باور داریم که ایرانی‌ها بالاترین گاز در سبد انرژی را دارند و ۹۵ درصد مردم ایران گاز طبیعی مصرف می‌کنند.
وی افزود: ۲۰ میلیون مترمکعب گاز در (روز) خودروها مصرف می‌شود.
وزیر نفت همچنین گفت: در عرصه صادرات گاز ما بروی صدور گاز به کشورهای همسایه خود تمرکز کرده‌ایم.
وی افزود: گاز ایران به عراق، ترکیه، پاکستان، عمان و ارمنستان صادر می‌شود و امیدواریم که پس از کاهش تحریم‌ها و رفع مسائل منطقه، جنوب خلیج فارس به یکی از بهترین مناطق برای صادرات گاز ایران تبدیل شود.
وزیر نفت در ادامه سخنان خود با بیان اینکه تحریم‌های آمریکا فقط تانکرهای نفتکش را شامل نمی‌شود، اظهار کرد: تحریم ها عرصه های مختلف ازجمله حوزه بانکی و بیمه را شامل می‌شود و آمریکا جز تحریم ابزار دیگری برای فشار بر ایران ندارد.
وی افزود: آنها اعلام می‌کنند که سه درصد فهرست تحریم ها را افزایش دادهاند، این یک شوخی است و برای رسانه‌ها گفته می‌شود و هدف تحریمها ملت ایران است.
زنگنه خاطرنشان کرد: همه تحریم‌ها علیه مردم ایران هدف گیری شده است، زیرا زمانی که پول نداریم و نمی‌توانیم مواد غذایی و دارو بخریم، مساله برای مردم ایجاد می‌شود.
وی افزود: لغو تحریم‌ها خواسته همه مردم ایران است و تحریم‌ها همه بخش‌ها از تولید آهن و مس گرفته تا بانک را شامل می‌شود.
وزیر نفت گفت: در همین حال نظاره‌گر نخواهیم بود و اقتصاد خود را کنترل خواهیم کرد و امیدواریم که بتوانیم این وضعیت را پشت سر بگذاریم.
زنگنه این را نیز گفت که ایران تدابیر امنیتی در مراکز نفتی خود را افزایش داده است.

همایش بین المللی «هفته انرژی روسیه» برای سومین سال متوالی از سال ۲۰۱۷ در مسکو برگزار می‌شود و امسال با عنوان مشارکت در بخش انرژی آغاز به کار کرده است.

در همایش امسال، موضوعاتی همچون وضع بازار جهانی نفت، دورنمای توسعه آن قیمت ها و مسائل زیست محیطی مطرح و مورد بررسی قرار می گیرد.
انتظار می‌رود رئیس جمهوری روسیه در بخش اجلاسیه عمومی این همایش شرکت کند و در حاشیه ان دیدارهای دوجانبه نیز داشته باشد.
بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت جمهوری اسلامی ایران امروز برای شرکت در اجلاس بین المللی هفته انرژی روسیه، نشست مجمع کشورهای صادر کننده گاز و دیدار با مقامات شرکت کننده در آن وارد مسکو شد.
در چارچوب همایش هفته انرژی روسیه حدود ۷۰ برنامه شامل میزگرد و نشست کارشناسی برگزار می‌شود.

گفتنی است، سال ۲۰۱۸ در همایش هفته انرژی روسیه نزدیک به ١٠ هزار نفر از ۶۶ کشور شرکت داشتند و در چارچوب آن ۶۷ برنامه ازجمله میزگرد و سمینار برگزار و در آن ۴۷۱ نفر سخنرانی کرده و مقاله ارائه دادند.