آیا روسیه و عربستان هنوز بیش از حد نفت تولید می‌کنند؟
آیا روسیه و عربستان هنوز بیش از حد نفت تولید می‌کنند؟
عربستان و روسیه در اجلاس هفته انرژی روسیه سعی می کنند به بازار اطمینان دهند که حمله به تاسیسات نفتی عربستان تاثیری در عرضه نفت به بازار نگذاشته است.

به گزارش نبض انرژی به نقل از بلومبرگ، بازار نفت در سال جاری با بدترین اختلال ها در عرضه مواجه شده ولی هنوز هم قیمت نفت در محدوده 60 دلار باقی مانده است.

 پس از این که ماه گذشته حمله به تاسیسات نفتی عربستان سعودی موقتاً تولید نفت این کشور را نصف کرد، تولید نفت اوپک بیشترین کاهش را طی 16 سال گذشته تجربه کرد. اوایل تابستان سال جاری بحران آلودگی خط لوله دروژبای روسیه باعث شد تولید این کشور به شدت کاهش یابد و تحریم های مالی آمریکا علیه ایران همچنان پابرجاست.

 ولی در بیشتر روزهای سال 2019، میانگین قیمت نفت برنت حدود 66 دلار در هر بشکه بود که از قیمتی که معمولاً در زمان کمبود نفت پیش بینی می شود بسیار کمتر است. همانطور که الکساندر نواک وزیر انرژی روسیه و شاهزاده عبدالعزیز بن سلمان وزیر نفت تازه عربستان در دیدار روز چهارشنبه خود در کنفرانسی در مسکو اشاره کردند، دنیا متعجب است که آیا هنوز عرضه اضافی نفت به بازار وجود دارد.

باب مک تلی، رئیس گروه راپیدان انرژی گفت:« الکساندر نواک و شاهزاده عبدالعزیز نگرانند با ادامه احتمالی کاهش قیمت نفت، سال آینده با مخاطراتی مواجه شوند. رشد تقاضای نفت رو به کاهش است چون مسئله برگزیت، درگیریهای خلیج فارس و جنگ تجاری چین و آمریکا به شدت بر اقتصاد های کلان ،تجارت  و ریسکهای سیاسی تاثیر می گذارد».

 نفت به تازگی بدترین سه ماهه خود را از نظر تقاضا نسبت به سال گذشته به پایان رسانده است و این مسئله عربستان را تحت فشار قرار میدهد چون اقتصاد این کشور به شدت وابسته به دلارهای نفتی است و همچنین قصد دارد سهام شرکت بزرگ آرامکو را در همین ماه در بورس عرضه کند. در روسیه قیمت پایین نفت مشکلات کمتری به وجود می آورد چون بودجه این کشور پر است ولی روسیه برای افزایش هزینه احیای اقتصاد کساد خود در سه سال آینده به یک خزانه پر نیاز دارد.

 عربستان و روسیه در اجلاس هفته انرژی روسیه سعی می کنند به بازار اطمینان دهند که حمله به تاسیسات نفتی عربستان تاثیری در عرضه نفت به بازار نگذاشته است. آنها همچنین به کاهش تولید خود طبق قرارداد کاهش تولید اوپک و متحدانش ادامه می دهند ولی برای اطمینان در مشخص کردن آینده این  قرارداد ، محتاط خواهند بود.

این ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه بود که پس از دیدار با محمد بن سلمان ولیعهد عربستان در ژاپن در اواخر ماه ژوئن، تمدید قرارداد کاهش اوپک را اعلام کرد. بیانیه او دو روز قبل از گردهمایی رسمی اوپک و متحدانش در مورد کاهش تولید اعلام شد که نشان داد این تصمیم توسط روسیه و عربستان گرفته شده است.

پوتین در آن زمان اعلام کرد نفت حدود 60 تا 65 دلار در هر بشکه برای روسیه مناسب است.

هر تلاشی که روسیه و عربستان در این هفته برای ایجاد اطمینان از متعادل بودن بازار نفت انجام دهند، تا پایان سال باید دو برابر شود.