نفت شیل آمریکا از رونق افتاد
نفت شیل آمریکا از رونق افتاد
نشانه هایی وجود دارد که رشد بی سابقه تولید نفت آمریکا در سال های ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ شتاب خود را از دست داده چون فعالیت شرکت های شیل در پاسخ به قیمت های پایین نفت کاهش یافته است.

به گزارش نبض انرژی به نقل از رویترز، رشد تولید نفت آمریکا در پاسخ به قیمت های پایین تر نفت به تدریج کاهش می یابد. به این ترتیب عرضه بیش از حد نفت که برای 2020 پیش‌بینی شده بود کاهش می یابد و بازارهای جهانی نفت رو به تعادل می روند.

طبق گزارش اداره اطلاعات انرژی آمریکا، تولید داخلی نفت خام این کشور در ماه جولای 276 هزار بشکه در روز کاهش یافت و به 11.806 میلیون بشکه در روز رسید.

کاهش ماهانه تولید آمریکا کلا مربوط می‌شود به خلیج مکزیک. تولید در این خلیج در اثر بسته شدن سکوهای نفتی دریایی به خاطر تهدید طوفان گرمسیری بری 232 هزار بشکه در روز پایین آمد.

تولید نفت ساحلی از 48 ایالت پایینی آمریکا که بیشتر آنها نفت شیل است، 63 هزار بشکه در روز افزایش یافت و به 9.778 بشکه در روز رسید که طی چند دهه گذشته بی سابقه بود.

ولی نشانه هایی وجود دارد که رشد بی سابقه تولید سال های 2017 و 2018 شتاب خود را از دست داده چون فعالیت شرکت های شیل در پاسخ به قیمت های پایین نفت کاهش یافته است.

تولید ساحلی نفت آمریکا 1.149 میلیون بشکه در روز در ماه جولای نسبت به همین ماه در سال گذشته افزایش یافت ولی رشد تولید نفت از 1.900 میلیون بشکه در 2018 به تدریج کم شده است.

از بین ایالت های بزرگ تولید کننده نفت، تگزاس بیشترین کاهش رشد تولید را داشت و گزارشاتی هم نیومکزیکو و داکوتای شمالی رسید.

دومین رونق نفت شیل آمریکا ( 2018-2017) به همان دلایل رونق اول (2014-2012) رو به پایان است :  قیمت های بالا باعث تولید بیش از حد نفت شد و رشد جهانی مصرف نفت را پایین آورد.

با کاهش قیمت نفت، تعداد حفاری ها برای نفت 20 درصد کاهش یافته است. قیمت های پایین تر و حفاری کمتر باعث رشد آرام‌تر تولید نفت حتی در چهل و هشت ایالت پایینی آمریکا تا پایان سال 2020 خواهد شد.

قیمت نفت همچنان پایین می ماند و باعث کند شدن حفاری و تولید نفت آمریکا می شود مگر اینکه نشانه های قدرتمند تری از رشد اقتصادی در سال آینده دیده شود.