اکوادور از اوپک خارج می‌شود
اکوادور از اوپک خارج می‌شود
دولت اکوادور اعلام کرد که تا ابتدای سال آینده میلادی از سازمان کشورهای صادر کننده نفت (اوپک) خارج می‌شود.

به گزارش نبض انرژی، خبرگزاری فرانسه سه‌شنبه شب گزارش داد که وزارت انرژی و منابع طبیعی تجدیدناپذیر اکوادور در بیانیه‌ای اعلام کرد: دولت اکوادور تصمیم گرفته است که تا اول ژانویه 2020 به عضویت خود در سازمان کشورهای صادر کننده نفت (اوپک) پایان دهد.

اکوادور یکی از کوچک‌ترین کشورها در این سازمان 14 عضوی است که با چالش‌هایی برای رشد تولید نفت خود مواجه است. این کشور در طول سال گذشته توانست روزانه 530 هزار بشکه نفت تولید کند.

بیانیه وزارت انرژی اکوادور افزود: این تصمیم ریشه در مسائل و چالش‌های داخلی و در ارتباط با ثبات مالی دارد و این کشور همچنان از همه تلاش‌ها برای باثبات کردن بازار نفت جهانی حمایت می‌کند.

به گزارش تارنمای خبری بلومبرگ، «کارلوس پرز» وزیر انرژی اکوادور پیشتر اعلام کرده بود که کشورش به رغم توافقی که در اوپک برای کاهش تولید نفت به دست آمد، سیاست افزایش تولید را ادامه می‌دهد.

«رافائل کوررا» رئیس جمهوری پیشین اکوادور عضویت این کشور در اوپک را 15 سال پس از تعلیق آن، در سال 2007 از سر گرفت. اما تحلیلگران نفتی از مشارکت اکوادور در اوپک به دلیل ناچیز بودن تاثیر میزان تولید نفت این کشور در بازار جهانی انتقاد کردند.

«لنین مورنو» رئیس جمهوری کنون اکوادور تلاش دارد سیاست‌های اقتصادی کوررا را پس بزند.