خدمت ناخواسته سعودی‌ها به نفت آمریکا
خدمت ناخواسته سعودی‌ها به نفت آمریکا
عربستان سعودی در تکاپوی احیای تولید ۵.۷ میلیون بشکه در روز تولید نفت است که پس از حملات هوایی ۱۴ سپتامبر فلج شده است اما حتی اگر این کشور موفق شود تا پایان نوامبر ۱۲ میلیون بشکه در روز را به طور کامل احیا کند، تولیدکنندگان نفت آمریکایی در موضع قوی برای سود بردن از مشکلات سعودی‌ها قرار دارند.

به گزارش نبض انرژی، هزینه ریسک که در نتیجه حملات هوایی به تاسیسات نفتی عربستان سعودی به قیمتهای نفت اضافه شده بود، به میزان چشمگیری از میان رفته است و بهای معاملات آتی وست تگزاس اینترمدیت آمریکا روز جمعه در ۵۵ دلار و ۹۱ سنت در هر بشکه و بهای معاملات آتی نفت برنت در ۶۱ دلار و ۹۱ سنت در هر بشکه بسته شد.

پس از این حملات، زیرساخت نفتی عربستان سعودی فوق العاده آسیب پذیر به نظر می‌رسد و بیم از تشدید تنشها در خاورمیانه وجود دارد. بازارها بار دیگر به مسائل تجاری، بحران سیاسی آمریکا و رکود اقتصادی احتمالی که به تقاضا برای نفت آسیب خواهد زد، متمرکز شده‌اند اما معامله‌گران که روی قیمتهای پایین نفت حساب باز کرده‌اند ریسکهای ژئوپلیتیکی که ممکن است باعث شود قیمت نفت چندین دلار بالاتر رود را نادیده می گیرند.

قیمتهای نفت با وجود عقبگرد از رکورد بالایی که پس از حملات هوایی به تاسیسات نفتی عربستان سعودی ثبت کرده بودند، بالاتر از پیش از این حملات هستند و این امر به تولیدکنندگان شیل آمریکا که این اواخر نزدیک به سطح قیمت برابری سود و زیان فعالیت می‌کردند، کمک خواهد کرد. بعلاوه در نتیجه مختل شدن عرضه نفت عربستان سعودی، تقاضای بالاتری برای صادرات نفت آمریکا وجود خواهد داشت. درآمد بالاتر تنها نیمی از داستان تولیدکنندگان آمریکایی است با این حال قیمت وست تگزاس اینترمدیت پس از حملات در ۱۶ سپتامبر حداکثر ۲۰ درصد افزایش یافته و به بیش از ۶۳ دلار در هر بشکه رسیده بود. این افزایش قیمت باعث رقابت میان تولیدکنندگان برای سود بردن از قیمت بالاتر برای تولید آتی‌شان شد.

تصور می‌رود پیش از این حملات تولیدکنندگان آمریکایی حدود ۲۰ درصد از تولید آتی برنامه‌ریزی شده خود در سال ۲۰۲۰ را فروخته بودند اما این رقم پس از حملات افزایش قابل توجهی پیدا کرد و کف جدیدی برای قیمتهای نفت آمریکا ایجاد کرد.

نفت آمریکا در سالهای اخیر رشد خیره‌کننده‌ای داشته و آمریکا اکنون بزرگترین تولیدکننده نفت جهان است اما عملکرد مالی تولیدکنندگان آمریکایی ضعیف مانده و سرمایه‌گذاران از اتکای این صنعت به بدهی برای حفظ رشد تولید خسته شده‌اند.

سهام تولید و اکتشاف آمریکا نزدیک به رکورد پایینی معامله می‌شود و یافتن اعتبار برای تولیدکنندگان کوچکتر دشوار شده است. خبر اختلال تولید عربستان سعودی، اعتماد لازم را به سرمایه‌گذاران بخشید و ارزش سهام تولید و اکتشاف پس از انتشار خبر حملات، از پنج درصد به ۲۰ درصد افزایش یافت با این حال ارزش سهام نیز همسو با قیمتهای نفت به تدریج پایین آمد. این خبر حتی باعث شد سهام شرکتهایی که از نظر سرمایه‌گذاری رتبه بی ارزش دریافت کرده اند، بهبود یافته و خطر ورشکستگی آنها برطرف شود.

زمان این رویدادها اهمیت زیادی داشت. تولیدکنندگان آمریکایی در پروسه تدوین بودجه سرمایه سال ۲۰۲۰ خود هستند و فرصت فروش تولید آینده به قیمت بالاتر به دلیل نرخ پریمیوم ریسک، اعتماد مدیرانی که نگران سطح بدهی و چشم انداز تقاضای ضعیف بودند را تقویت کرد.

صنعت نفت معمولا بودجه‌های سرمایه را بر اساس فرض این که قیمتهای نفت آمریکا بین ۵۰ تا ۵۵ دلار در هر بشکه خواهد بود، تعیین می‌کند. قیمت نفت پیش از حملات پایین این محدوده بود و مدیران را نگران کرده بود اما دیگر نگرانی وجود ندارد و تولیدکنندگان آمریکایی اکنون اعتماد بیشتری دارند که قیمتهای نفت بالای سطح مذکور خواهد ماند.

این پول بادآورده احتمالا برای پرداخت بدهی و سود سهامداران مورد استفاده قرار خواهد گرفت اما تولیدکنندگان شیل دیگر به دنبال رشد بیشتر تولید نیستند و تولید داخلی نفت از سوی شیل در نیمه اول امسال کمتر از یک درصد در مقایسه با حدود هفت درصد در مدت مشابه سال ۲۰۱۸ رشد داشته است.

بر اساس گزارش فوربس، وزارت انرژی آمریکا اخیرا پیش بینی رشد امسال تولید نفت را ۱۰۰ هزار بشکه در روز کاهش داده و ۱۲.۲ میلیون بشکه در روز برآورد کرده است.

شرکت “ریستاد انرژی” هشدار داده که تعمیرات ممکن است طولانی‌تر از حد انتظار باشد و تولید ۱.۶ میلیون بشکه در روز نفت سبک و ۳۵۰ هزار بشکه در روز نفت فوق سبک تا اکتبر متوقف بماند.

چنین وضعیتی به منزله یک فرصت برای پالایشگاه‌های آمریکایی خواهد بود. به نظر می‌رسد عربستان سعودی صادرات نفت خام را به صادرات محصولات نفتی اولویت داده و تولید پالایشگاه‌های داخلی را پایین آورده است. در کل این به معنای کاهش تولید پالایشگاهی به میزان ۷۷۰ هزار بشکه در روز در عربستان سعودی و بحرین است که پس از حملات دیگر نفت عربستان سعودی را دریافت نمی‌کند.

در نتیجه، فرصتهای سودآوری برای پالایشگاه‌های آمریکایی در بازارهایی که در اروپا تحت اختیار عربستان سعودی بوده به خصوص برای دیزل، به وجود می‌آید. در نیمه اول سال ۲۰۱۹ آمریکا حدود ۶۵۰ هزار بشکه در روز محصولات نفتی را به اروپا صادر کرد که دیزل از نظر حجم، در جایگاه نخست قرار گرفت و روند مذکور اکنون تسریع خواهد شد.