نیاز به ۷ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری برای تکمیل زنجیره ارزش پالایشگاه سیراف
نیاز به ۷ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری برای تکمیل زنجیره ارزش پالایشگاه سیراف
مدیرعامل هلدینگ نفت و گاز پارسیان با اشاره به توسعه پالایشگاه‌های میعانات گازی سیراف گفت: موافقت اولیه با تاسیس یک واحد الفینی در پایین دست این پالایشگاه‌ها گرفته شده که نیازمند سرمایه‌گذاری هفت میلیارد دلاری است.

به گزارش نبض انرژی، حسین شهریاری در حاشیه سیزدهمین نمایشگاه بین المللی ایران پلاست با بیان اینکه مجموعه نفت و گاز پارسیان به عنوان یکی از هلدینگ‌های نفت و گاز و پتروشیمی کشور در شرایط فعلی به دنبال توسعه صنعت در حوزه‌های پالایشگاه، پتروشیمی و پتروپالایشگاه است، افزود:  طرح‌های بزرگی داریم که امسال بخشی از آن کلید خورده و در حال اجرا است و چند طرح نیز با مجموعه وزارت نفت و شرکت ملی صنایع پتروشیمی را پگیری می‌کنیم که در مرحله دریافت مجوز قرار دارد.
وی تاکید کرد: طرح پالایشگاه‌های سیراف و یک مجموعه پتروپالایشی در مجاورت این پالایشگاه در دست اقدام است که  به سرمایه‌گذاری حدود هفت میلیارد دلاری نیاز دارد و از نیمه دوم امسال شروع خواهد شد.
به گفته شهریاری، بالا دست این مجموعه شامل پالایشگاهی بر پایه میعانات گازی است و در پایین‌دست آن که موافقت اولیه آن نیز گرفته شده یک واحد الفینی با خوراک مایع و گاز (نفتا و اتان) تعرف شده است.
مدیرعامل هلدینگ نفت و گاز پارسیان ادامه داد: واحد الفین برمبنای خوراک یک میلیون اتان و ۶۰۰ هزار تن در سال نفتا در سال تعریف شده و هدف اصلی از ایجاد این واحد، توسعه پایین دست دراین مجموعه خواهد بود.
وی افزود: با این کار در واحدهای الفینی تا مجموعه‌های پایین دست حرکت کرده و پلیمرهای عادی مانند پلی اتیلن و پلی پروپیلن افزایش تولید خواهند داشت.
شهریاری گفت: در ساخت پلیمرهای جدید که تولیدش را در ایران نداریم به دنبال اخذ لیسانس از منابع مختلف هستیم تا تولید آنها را نیز آغاز کنیم.
مدیرعامل هلدینگ نفت و گاز پارسیان ادامه داد: نمایشگاه سیزدهم با شرایط خیلی خوبی برگزار می‌شود و تولیدکنندگان داخلی در نمایشگاه امسال با توان کامل شرکت کردند، توان شرکت‌های داخلی در این نمایشگاه امسال برتر از دوره‌های قبلی بود و امیدواریم این روند توسعه ادامه پیدا کند.