زنگنه: نباید از نفت به عنوان سلاح استفاده شود
زنگنه: نباید از نفت به عنوان سلاح استفاده شود
وزیر نفت گفت: نفت سلاح نیست و نباید از آن به عنوان سلاح استفاده کرد.

به گزارش نبض انرژی، «بیژن زنگنه» امروز چهارشنبه درحاشیه جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران افزود: نفت کالایی عمومی و مورد نیاز بشریت است و باید اجازه داد به صورت آزاد در بازارها جریان داشته باشد.

وی درباره تلاش آمریکا برای جایگزینی نفت عربستان به جای ایران ادامه داد: آمریکا از خیلی وقت پیش دنبال این موضوع بوده است و همچنین استفاده از نفت شیل است و شاید یکی از دلایلی که نفت ایران را تحریم کرد همین موضوع باشد که آن را در ذهن خود می پروراندند.

وزیر نفت درباره حضور روسیه و چین در قراردادهای نفتی کشورمان هم گفت: فعلا روس ها بهتر عمل کرده اند ولی چینی ها خیلی فعال نیستند.
زنگنه ادامه داد: البته آنها نگران امنیت عرضه هستند موضوعی که همواره از سوی ایران مطرح شده و حرف ما این است که برای امنیت عرضه و برای منافع مصرف کننده و تولید کننده نباید از نفت به عنوان سلاح استفاده کرد.
وی در باره تداوم افزایش برداشت ایران از میدان گازی مشترک با قطر که برای نخستین بار سهم ایران پیشی گرفته است افزود: برداشت ایران از این میدان نفتی مدتی است که افزایش یافته به گونه ای که از سال ۹۷ میزان برداشت روزانه ما از این میدان مشترک هموراه افزایشی بوده است.
زنگنه ادامه داد: این موضوع به دلیل تلاش برای تثبیت واحدهای دیگر و افزایش تولید از دریا تداوم خواهد داشت و تلاش می شود تا پایان امسال میزان برداشت روزانه‌مان به بیش از ۷۵۰ میلیون متر مکعب برسد.
وزیر نفت در باره حادثه آرامکو هم گفت: این یک موضوع کوتاه مدتی است و آثار کوتاه مدتی خواهد داشت و همه درگیر این آثار خواهند بود.
وی درباره چگونگی فروش نفت کشورمان هم افزود: به راحتی نمی توانیم نفت خود را به فروش برسانیم اما دست از تلاش هم برنخواهیم داشت.