ایران می‌تواند هاب تولید بنزین باشد/ به اهداف 1400 رسیدیم/ قدرت اول منطقه هستیم
ایران می‌تواند هاب تولید بنزین باشد/ به اهداف 1400 رسیدیم/ قدرت اول منطقه هستیم
مدیر عامل شرکت پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی گفت: اکنون از لحاظ تولید فرآورده‌های با کیفیت بنزین و نفت‌گاز به اهداف سال 1400 که قرار بود قدرت اول منطقه باشیم، رسیده‌ایم.

به گزارش نبض انرژی، علیرضا صادق آبادی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا، درباره برنامه ساخت پالایشگاه جدید اظهار داشت: اکنون فاز 4 ستاره خلیج فارس مرحله به مرحله در حال انجام است و در قالب 3 ترین 40 هزار بشکه‌ای افزایش ظرفیت داریم. یعنی به جای اینکه یک ترین 120 هزار بشکه‌ای بسازیم که حدود یک میلیارد دلار نیاز به منابع مالی و 3 یا 4 سال زمان داشت، به روش رفع گلوگاه‌ها در هر ترین 40 واحد اضافه کردیم و ظرفیت پالایشگاه از 360 هزار بشکه به 440 هزار بشکه ظرفیت عملیاتی رسیده و در پایان سال به 480 هزار بشکه خواهد رسید.

وی ابراز امیدواری کرد: بتوانیم پالایشگاه‌های سیراف را از طریق بازارهای داخلی و صندوق توسعه ملی تامین منابع مالی کنیم.

مدیر عامل شرکت پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی تصریح کرد: اکنون از لحاظ تولید فرآورده‌های با کیفیت بنزین و نفت‌گاز به اهداف سال 1400 که قرار بود قدرت اول منطقه باشیم، رسیده‌ایم.

وی ادامه داد: امروز بیش از 112 میلیون لیتر بنزین تولید می‌کنیم. هیچ کشوری در منطقه چنین حجمی از تولید بنزین را ندارد و از این 112 میلیون لیتر، 90 میلیون لیتر بنزین با کیفیت است.

صادق آبادی گفت: در حال حاضر نزدیک 125 میلیون لیتر هم نفت گاز تولید می‌کنیم که 50 میلیون لیتر با کیفیت است که امیدواریم تا پایان سال عملیات نصب واحد تصفیه هیدروژنی نفت گاز اصفهان تمام شود و در ماه‌های اولیه سال 99 راه اندازی و تثبیت را خواهیم داشت. 70 میلیون لیتر نفت‌گاز باکیفیت یعنی تمام نیاز صنعت حمل و نقل کشور را تامین کرده‌ایم .

وی درباره صادرات بنزین و تبدیل شدن به هاب منطقه نیز خاطرنشان کرد: حتما می‌توانیم هاب منطقه باشیم. بحث صادرات از طریق بورس و خارج از آن انجام می‌شود و سهم خوبی از بازار کسب می‌کنیم.