افت شدید قیمت گاز در اروپا به علت رقابت روسیه و آمریکا
افت شدید قیمت گاز در اروپا به علت رقابت روسیه و آمریکا
قیمت گاز طبیعی اروپا در هفته جاری به پایین‌ترین حد طی حداقل یک دهه گذشته رسید. دلیل این کاهش قیمت، جنگ بر سر سهم بازار بین بزرگترین تولیدکنندگان دنیا، روسیه و آمریکا بود.

به گزارش نبض انرژی، به نقل از راشاتودی، قیمت گاز طبیعی اروپا در هفته جاری به پایین‌ترین حد طی حداقل یک دهه گذشته رسید. دلیل این کاهش قیمت، جنگ بر سر سهم بازار بین بزرگترین تولیدکنندگان دنیا، روسیه و آمریکا بود.

به نظر می رسد قیمت گاز بیش از این هم کاهش یابد. شاخص قیمت گاز در هلند هنوز از 10 پوند (11 دلار) در هر مگاوات  بالاتر نیامده است. قیمت گاز هلند در اوایل تابستان سال جاری میلادی به کمتر از 11 دلار در هر مگاوات ساعت رسید.

طبق نظر مشاوران ریستاد انرژی، قیمت گاز هلند که شاخص اصلی برای بازار گاز طبیعی در غرب اروپا است، به خاطر عرضه بالای این محصول، در پایین ترین حد از زمان آغاز بهره برداری از آن در 2010 قرار دارد.

نیک ون کوترن، یک تاجر ارشد در شرکت انرژی هلندی PZEM، گفت:« سایت های ذخیره گاز در شمال اروپا در سپتامبر پرخواهند شد که خطر کاهش بیشتر قیمت گاز را افزایش می دهد. در قیمتهای مشخصی، تولیدکنندگان مجبور می‌شوند گاز کمتری تولید کنند ولی در همین حین عرضه‌کنندگان بزرگی مثل روسیه سعی دارند سهم خود را در بازار افزایش دهند.

ذخایر گاز در در شمال غرب اروپا، ایتالیا و اتریش در 28 اوت به 62.3 میلیارد مترمکعب معادل 94 درصد کل ظرفیت رسید. علی رغم کاهش قیمت گاز، روسیه و آمریکا صادرات خود را در پنج ماه اول سال جاری میلادی به شدت افزایش دادند. روسیه سال گذشته 38 درصد تقاضای گاز اروپا را تامین کرد.

گزارش اداره اطلاعات انرژی آمریکا نشان داد در 2018، صادرات سالانه گاز طبیعی مایع به اروپا 13 برابر سال 2016 بود.

کارلوس تورس دیاز، سرپرست تحقیقات بازارهای گاز ریستاد انرژی گفت:« دو تولید کننده بزرگ گاز طبیعی جهان، روسیه و آمریکا، رقیبانی طبیعی در بازار آسیا و حالا در بازار اروپا هستند. هر دوی این کشورها مقادیر فزاینده‌ای از گاز را علیرغم قیمت پایین آن به اروپا فرستاده اند».

گزپروم، شرکت بزرگ انرژی روسیه هفته گذشته اعلام کرد صادرات آن به اروپا تا 192 میلیارد مترمکعب در سال جاری کاهش می یابد که 4.5 درصد کمتر از 2018 است. انتظار می رود میانگین قیمت گاز هم 13 درصد نسبت به سال گذشته پایین بیاید. ولی گزپروم قصد ندارد به خاطر پایین آمدن قیمت، صادرات گاز را متوقف کند.

بخش صادرات شرکت گزپروم اعلام کرد:« وقتی فرصت داریم، فروش بیشتری خواهیم داشت».