سلب یک سمت مهم از وزیر انرژی عربستان
سلب یک سمت مهم از وزیر انرژی عربستان
درست چند روز پس از این که خالد الفالح، وزیر انرژی عربستان سعودی کنترل نیمی از زیرمجموعه تحت کنترل خود را از دست داد، از سمتش به عنوان رئیس هیات مدیره شرکت نفتی دولتی آرامکو برکنار شد.

به گزارش نبض انرژی، الفالح در آستانه برنامه عرضه اولیه عمومی سهام آرامکو به منظور اجتناب از تضاد منافع، از سمت خود به عنوان رئیس هیات مدیره این شرکت کناره‌گیری خواهد کرد. اکنون آرامکو رسما از وزارت انرژی عربستان سعودی جدا خواهد شد.

اما شاید دلیل واقعی این تغییرات مربوط به سیاستهای الفالح باشد به خصوص بخشی که با سیاستهای محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی تضاد داشته است. الفالح مدتها نسبت به نیویورک به عنوان مکان عرضه اولیه عمومی سهام آرامکو تردید داشت اما بن سلمان هنوز به بازار سهام نیویورک علاقمند است.

جانشین الفالح در آرامکو، یاسر بن عثمان الرومایان، مدیر فعلی صندوق سرمایه عربستان است که دریافت کننده هر گونه درآمد از محل عرضه اولیه سهام آرامکو خواهد بود.

بر اساس گزارش اویل پرایس، الفالح در توییتر انتصاب یاسر بن عثمان الرومایان به عنوان رئیس هیات مدیره آرامکو را تبریک گفت. وی چند روز پیش به بندر الخریف برای انتصاب به عنوان وزیر صنعت و معدن که از مجموعه وزارت انرژی جدا شده است، تبریک گفته بود.

با وجود موفقیت عربستان سعودی در مدیریت توافق کاهش تولید اوپک پلاس، الفالح در شرایطی که قیمت نفت همچنان پایین مانده است، احتمالا به عنوان رئیس هیات مدیره سابق آرامکو زیر ذره بین رفته بود.