افزایش ۱۲۰ هزار بشکه‌ای ظرفیت پالایشی کشور بدون احداث پالایشگاه
افزایش ۱۲۰ هزار بشکه‌ای ظرفیت پالایشی کشور بدون احداث پالایشگاه
اگرچه برخی رسانه‌ها از عدم توسعه و توقف اجرای فاز ۴ پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس صحبت به میان می‌آورند اما وزارت نفت توانسته با ایجاد برخی تغییرات و ظرفیت‌سازی‌ها در تأسیسات فرآیندی پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس و استفاده از ظرفیت‌های مازاد تأسیسات جانبی، یوتیلیتی و پشتیبانی فاز چهارم را بدون احداث ردیف پالایشی جدید به بهره برداری برساند.

به گزارش نبض انرژی، با توجه به سیاست جلوگیری از خام‌فروشی و تولید فرآورده با ارزش افزوده بالاتر، کارشناسان و سیاستگذاران وزارت نفت بر آن شدند فاز چهارم را برای پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس اجرا کنند.
شاید به جرأت بتوان اوج هنر و تدبیر متخصصان داخلی و مدیران صنعت پالایش کشور را در نحوه اجرای فاز چهارم ستاره خلیج فارس جست‌وجو کرد؛ جایی که کارشناسان توانمند و نخبگان جوان پالایشگاه موفق شده‌اند با یک دهم هزینه ساخت، فاز چهارم را به مرحله اجرا درآورند.
هم‌اکنون ظرفیت این پالایشگاه، روزانه ۴۵۰ هزار بشکه است که مطابق برنامه زمان‌بندی تا پایان امسال به ۴۸۰ هزار بشکه در روز خواهد رسید و این در شرایطی است که سه فاز پالایشگاه ستاره خلیج فارس در طرح اولیه با ظرفیت ۳۶۰ هزار بشکه میعانات گازی در روز ایجاد شده بود.
با تکمیل فازهای سه گانه این پالایشگاه و بهره‌برداری از فاز چهارم برخی ادعاها مبنی بر اعلام آمادگی شرکت‌های داخلی جهت اجرای فاز پنجم (و نه چهارم) ستاره خلیج فارس و افزایش ظرفیت این پالایشگاه تا سقف روزانه ۶۰۰ هزار بشکه در رسانه‌ها مطرح شده است.
با بهره برداری کامل از همه ظرفیت‌های فرآیندی در حال حاضر هیچگونه ظرفیت اضافی در پالایشگاه وجود ندارد و لازم است یک ردیف کامل ۱۲۰ هزار بشکه اعم از واحدهای تقطیر، تصفیه هیدروژنی، ایزومریزاسیون، تبدیل کاتالیستی و … ساخته شود.
همچنین با استفاده از ظرفیت مازاد تأسیسات جانبی (یوتیلیتی و پشتیبان) نصب شده جهت تولید هیدروژن، بخار، اکسیژن، برق و … ضروری است نسبت به ساخت همه تأسیسات جانبی به صورت مستقل برای فاز جدید اقدام شود.
تأسیسات نصب شده جهت آبگیری از دریا، پاسخگوی افزایش ظرفیت پالایشگاه بیش از این نبوده و لازم است به صورت مجزا پروژه آبگیری از دریا برای فاز جدید نیز اجرا شود.
حداکثر توان جابجایی خوراک خط لوله فعلی نیز به طول ۳۸۸ کیلومتر، ۵۰۰ هزار بشکه در روز است.
با توجه به جمیع مواد ذکر شده مشخص می شود که پالایشگاه ستاره خلیج فارس قابلیت افزایش ظرفیت در فاز پنجم را نداشته و می‌بایست پیشنهاد ارائه شده را در حقیقت پیشنهاد احداث یک پالایشگاه جدید با ظرفیت ۱۲۰ هزار بشکه در جوار پالایشگاه ستاره خلیج فارس نامید؛ که به طور طبیعی به بیش از یک میلیارد دلار سرمایه گذاری نیاز دارد.