صرفه‌جویی ۶۰ میلیون دلاری با استفاده از کاتالیست‌های بومی پتروشیمی
صرفه‌جویی ۶۰ میلیون دلاری با استفاده از کاتالیست‌های بومی پتروشیمی
مدیرعامل شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی گفت: کاتالیست‌های بومی‌شده مورد استفاده در شرکت‌های پلیمری که از سوی شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی ساخته می‌شود منجر به ۶۶.۵ میلیون دلار صرفه‌جویی ارزی در صنعت پتروشیمی خواهد شد.

به گزارش نبض انرژی، بر اساس اعلام شرکت ملی صنایع پتروشیمی، «علی پژوهان» با تاکید بر این که این شرکت دستاوردهای ارزشمندی را در تامین کاتالیست‌های مورد نیاز شرکت‌های پتروشیمی داخلی برداشته است اظهارکرد: تجاری‌سازی دانش فنی سه کاتالیست محقق شده ودانش فنی یک کاتالیست دیگر نیز در مرحله تجاری سازی می باشد که در مجموع ۱۳ شرکت پتروشیمی استفاده از این کاتالیست‌ها را در دستور کار خود قرار داده‌اند.

وی افزود: دانش فنی کاتالیست «زیگلرناتا» برای تولید پلی اتیلن سبک خطی که تجاری‌سازی شده است منجر به حدود ۳۰ میلیون دلار صرفه‌جویی ارزی در سال می‌شود و نیز دانش فنی کاتالیست زیگلرناتا برای تولید پلی اتیلن سنگین گرید لوله نیز که تجاری‌سازی شده است بیش از ۱۵ میلیون دلار صرفه‌جویی برای شرکت‌های پتروشیمی را رقم خواهد زد.

وی با بیان این که دانش فنی تولید پراکسیدها نیزکه تجاری‌سازی آن محقق شده ودر واحدهای موجود و طرح‌های آتی پلی اتیلن سبک بیش از ۷.۴ میلیون دلار صرفه‌جویی را در پی خواهد داشت گفت: دانش فنی کاتالیست زیگلرناتا برای تولید یکی دیگر از تکنولوژی‌های پلی اتیلن سنگین نیز بزودی تجاری سازی می‌شود و این دستاورد که توسط پژوهشگران شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی بومی‌سازی شده بیش از ۱۴ میلیون دلار صرفه‌جویی را در صنعت پتروشیمی کشورمان تحقق خواهد بخشید.

پژوهان تصریح کرد: شرکت پژوهش وفناوری پتروشیمی بابخش عمده‌ای ازمجتمع‌های پتروشیمی در زمینه تامین کاتالیست، همکاری‌های پژوهشی، واگذاری لایسنس و بهبود و اصلاح فرآیند همکاری دارد.

مدیرعامل شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی با اشاره به این که کاتالیست‌ها قلب پلنت‌های شرکت‌های بزرگ هستند گفت : برخی از شرکت‌های خارجی لیسانس تولید کاتالیست را به کشور ما نمی‌دهند و اکنون با تلاش و فعالیت پژوهشگران شرکت پژوهش وفناوری پتروشیمی وحمایت‌های وزارت نفت وشرکت ملی صنایع پتروشیمی به دنبال دستیابی به دانش فنی وساخت نسل‌های جدیدکاتالیست‌های مصرفی صنعت پتروشیمی هستیم.