آمریکا اعلام کرد نفتکش ایرانی آدریان دریا به سمت سوریه می رود
آمریکا اعلام کرد نفتکش ایرانی آدریان دریا به سمت سوریه می رود
ترکیه اعلام کرد نفتکش ایرانی که در مرکز اختلافات بین واشنگتن و تهران قرار دارد به سمت لبنان می‌رود ولی آمریکا بعد گفت این کشتی عازم سوریه است.

به گزارش نبض انرژی، به نقل از رویترز، ترکیه  اعلام کرد نفتکش ایرانی که در مرکز اختلافات بین واشنگتن و تهران قرار دارد به سمت لبنان می‌رود ولی آمریکا بعد گفت این کشتی عازم سوریه است.

نفتکش آدریان دریا که قبلا گریس1 نامیده می شد پس از بارها تغییر مسیر، روز جمعه به سمت بندر اسکندرون ترکیه در 200 کیلومتری پالایشگاه بانیاز سوریه حرکت کرد که تصور می شد مقصد اولیه این نفتکش باشد.

آخرین تغییر مسیر، این کشتی را در جهت سوریه قرار داده است و این احتمال را افزایش داده که انتقال کشتی به کشتی محموله آن در نزدیکی ساحل لبنان صورت گیرد.

مایک پمپئو ،وزیر امور خارجه آمریکا گفت:«ما اطلاعات موثقی داریم که این نفتکش عازم طرطوس سوریه است».

او قبلا گفته بود اگر این نفتکش به سوریه برود واشنگتن اقدامات لازم را در راستای تحریم‌های آمریکا انجام می دهد.

مولود چاووش اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه گفت علیرغم اطلاعات ردیاب کشتی ها، این نفتکش مطمئناً به بنادر ترکیه نمیرود و مقصد آن آب‌های لبنان است.

وی قبلاً گفته بود که نفتکش آدریان دریا عازم بندر مین لبنان است ولی بعد اعلام کرد:« منظور من این نبود که این نفتکش به بندر لبنان می‌رود بلکه طبق اطلاعاتی که به دست آورده ایم، مقصد آن آب های قلمروی این کشور است».

علی حسن خلیل، وزیر دارایی لبنان در پاسخ گفت:« ما نمی دانستیم که نفتکش ایرانی آدرین دریا به سمت لبنان می آید».

وزیر خزانه‌داری آمریکا روز جمعه نفتکش آدریان دریا را در لیست سیاه خود قرار داد و ناخدای آن را تحریم کرد.

این نفتکش به اتهام حمل نفت ایران به سوریه در نقض تحریم‌های اتحادیه اروپا در جبل الطارق توقیف شده بود.