کنیا صادرکننده نفت شد
کنیا صادرکننده نفت شد
کنیا اولین محموله نفت خام خود را در روز دوشنبه صادر کرد و اولین کشور آفریقای شرقی شد که به جمع کشورهای صادر کننده نفت پیوسته است.

به گزارش نبض انرژی، به نقل از الجزیره، کنیا اولین محموله نفت خام خود را در روز دوشنبه صادر کرد و اولین کشور آفریقای شرقی شد که به جمع کشورهای صادر کننده نفت پیوسته است.

کنیا هنوز سال ها از ساخت زیرساخت های لازم برای استفاده از کل ظرفیت تولید نفت خود فاصله دارد. اولین صادرات بیش از 200 هزار بشکه نفت کنیا درگیری های احتمالی بر سر نحوه تقسیم ثروت نفتی این کشور را آشکار کرد.

در ماه مارس، اوهورو کنیاتا، رئیس جمهور کنیا قانون نفت 2019 را امضا کرد که به موجب آن 75 درصد سود نفت کشور به دولت مرکزی می رسد، 20 درصد به شهرستان های تولید کننده نفت و 5 درصد هم به جوامع محلی تعلق می گیرد.

محموله روز دوشنبه به شرکت تجاری چم چاینا یو کی بر اساس یک طرح پایلوت بین دولت  کنیا و شرکای آن شامل شرکت نفت آفریقا ، شرکت اکتشافی تولو اویل انگلیس و توتال فرانسه فروخته شد.

شرکت تولوی انگلیس تخمین زده که میدان نفتی تورکانا 560 میلیون بشکه ذخایر نفتی دارد ولی رسیدن به تولید کامل 100 هزار بشکه در روز تا 2014 ، نیاز به سرمایه‌گذاری در زیرساخت‌ها شامل حفاری و خط لوله دارد.

ماه ها طول کشید تا محموله روز دوشنبه با کامیون از میدان نفتی به بندر انتقال یابد و تا زمان ساخت یک خط لوله ،انتقال نفت خام به این شیوه اقتصادی نیست.