فرصت ۶۰۰ هزار بشکه‌ای مازاد فرآورده‌های نفتی برای صادرات
فرصت ۶۰۰ هزار بشکه‌ای مازاد فرآورده‌های نفتی برای صادرات
سخنگوی اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفتی، با اشاره به مازاد ۶۰۰ هزار بشکه‌ای فرآورده‌های نفتی در کشور،‌ گفت: ‌این مازاد که شامل ‌بنزین،‌ گازوئیل، ‌نفت کوره و ... می‌شود را باید صادر کنیم.

به گزارش نبض انرژی، «سید حمید حسینی» امروز سه شنبه در نشستی خبری با بیان اینکه دیپلماسی محمد جواد ظریف توانسته آمریکا را در دنیا منفعل کند،‌ ادامه داد: اجرای برجام بیشترین نفع و استفاده را برای صنعت نفت به همراه داشت اما با بازگشت تحریم‌ها،‌ این صنعت با مشکل مواجه شد و وقتی صنعت نفت در فشار باشد فعالان بخش خصوصی نیز با مشکل مواجه می‌شوند.

وی با اشاره به اینکه با مذاکراتی که در حال انجام است امیدواریم تنش‌ها کم شود،‌ افزود:‌ با تثبیت نرخ ارز،‌ می‌توان بخشی از نگرانی‌های بخش خصوصی را درباره پیمان‌های ارزی از بین برد.

حسینی به حمایت دولت برای استخراج ارز دیجیتال نیز اشاره کرد و گفت:‌ با این حال قرار بود ظرف ۱۰ روز امکان سفارش خرید برق فراهم شود اما این اتفاق نیافتاده است و این در شرایطی است که می‌توان از این فرصت در زمان غیر پیک مصرف برق کشور برای عبور از شرایط تحریم استفاده کرد.

وی به مصوبه مجلس برای افزایش دو میلیون بشکه‌ای ظرفیت پالایشی کشور اشاره کرد و ادامه داد:‌ اخیرا در مجلس طرحی مصوب شد تا افزایش ظرفیت پالایش نفت با سرمایه‌های مردمی به تصویب رسیده که می‌تواند به توسعه صنعت نفت کمک کند.

سخنگوی اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفتی افزود:‌ لایحه تجارت نیز در مجلس در حال بررسی است و با وجود طولانی شدن بررسی آن اکنون به طور شتاب زده در دستور کار قرار گرفته است و این در حالی است که  فسادهای اخیر فضای بدبینی ایجاد کرده و باعث شده تا با سختگیری این قانون تصویب شود.

به گفته حسینی،‌ مجلس در زمینه نفت، گاز و پتروشیمی و همچنین در بحث‌های حقوقی توانمندی‌های لازم را ندارد.

وی برخورد با فساد را مهمتر از برخورد با فاسد دانست و تاکید کرد: ریشه فساد را باید در اقتصاد دولتی و نفتی جستجو کرد و برای گذر از فساد باید به قانون رگولاتوری تن دهیم زیرا اگر در سال‌های قبل ساز و کاری را تعریف می‌کردیم که منافع همه را می‌دید امروز حداقل مشکل را داشتیم.

عضو هیات مدیره اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفتی ادامه داد: با وجود اهمیتی که بحث رگولاتوری دارد اما هنوز شاهد شکل گرفتن نظام رگولاتوری در کشور نیستیم.

حسینی فروش محصولات و فرآورده‌های نفتی در بورس را باعث ایجاد بازار شفاف دانست و گفت:‌ باید اولویت خرید با فعالان بخش خصوصی کشور باشد و حضور مشتریان خارجی به معنای محروم کردن تجار ایرانی است.

وی به برگزاری نخستین نمایشگاه صنایع پایین دستی، نفت، گلز و پتروشیمی توسط بخش خصوصی در زمستان امسال اشاره کرد و افزود:‌ در تلاشیم تا خریداران را از کشورهای همسایه برای حضور در این نمایشگاه دعوت کنیم.