از سال 92 تاکنون در هر هفته به 30 روستا آب‌رسانی شده است/ برق رسانی به عشایر از طریق فناوری‌های نوین در دستور کار دولت
از سال 92 تاکنون در هر هفته به 30 روستا آب‌رسانی شده است/ برق رسانی به عشایر از طریق فناوری‌های نوین در دستور کار دولت
رئیس جمهور یکسان بودن روستانشین و شهرنشین را از ثمرات انقلاب دانست و با بیان اینکه بعد از انقلاب اسلامی، شکاف بین جامعه شهری و روستایی کنار رفت، تصریح کرد: افتخار می کنم که توسعه سریع روستاها از دستاوردهای بزرگ دولت تدبیر و امید است.

به گزارش نبض انرژی، به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، حجت الاسلام و المسلمین دکتر “حسن روحانی” روز دوشنبه در مراسم ارائه دستاوردهای دولت در توسعه زیرساخت های روستایی گفت: امروز شهر و روستا از نظر قانون و جایگاه اجتماعی یکسان هستند و رفاه بیشتر و دسترسی روستانشینان به خدمات انرژی، سلامت و ارتباطات؛ هدف بزرگ این دولت است.
رئیس جمهور خدمت به روستاها و تلاش برای توسعه و پیشرفت روستاهای کشور را اولویت دولت یازدهم و دوازدهم عنوان کرد و گفت: دولت از هیچ تلاشی برای توسعه و پیشرفت روستاها دریغ نمی‌کند.
روحانی با بیان اینکه بعد از انقلاب اسلامی، تفکر و دیدگاه جامعه نسبت به شهر و روستا تغییر کرد، گفت: قبل از انقلاب در کنار فاصله‌ها و شکاف‌های جامعه روستایی و شهری بودن نیز یکی از طبقه‌بندی‌ها بود. قبل از انقلاب روستایی بودن با خودکم‌بینی، توأم بود و در مقابل شهرنشینی و مرکز نشین بودن یک افتخار محسوب می‌شد گویی شهری و روستایی از نظر فکری، علمی و تمدنی با هم تفاوت داشتند و شهرنشین‌ها نسبت به روستایی‌ها برتری داشتند.
رئیس جمهور با بیان اینکه با پیروزی انقلاب یکی از اصلاحاتی که در ذهن جامعه بوجود آمد، یکسان بودن روستایی و شهری بود، گفت: یک عامل مهاجرت از روستاها به شهرها همین تفکر غلط در مورد روستایی و شهری بود. افراد تصور می‌کردند که اگر در شهر باشند، جایگاه اجتماعی بالاتری خواهند داشت اما امروز ابداً چنین تفکری در جامعه وجود ندارد. امروز به مدد اقدامات انجام شده در انقلاب اسلامی همه احساس می‌کنند که شهر و روستا، شمال و جنوب و شرق و غرب نه تنها از نظر قانون بلکه از نظر منزلت اجتماعی هم برابر هستند.
دکتر روحانی با بیان اینکه برای توسعه و آبادانی روستاها در همه زمینه‌ها، همه ما وظیفه سنگینی بر دوش داریم، گفت: قبل از انقلاب فاصله بین شهرها و روستاها بسیار زیاد بود مراکز آموزشی، بهداشتی، فضای کسب و کار و امکانات بیشتر و قابل ملاحظه و رفاه بیشتر در شهرها بود و روستاهای کشور از این امکانات و مزایای محروم بودند. روستاها از ابتدایی‌ترین راه‌های ابتدایی محروم بودند و برای یک روستایی در گذشته برخورداری از امکاناتی همچون، گاز، برق، آب آشامیدنی سالم و جاده‌های ارتباطی مناسب یک رویا بود و نبود مراکز بهداشتی و درمانی و پزشک شرایط زندگی روستائیان را سخت و دشوار کرده بود.
رئیس جمهور افزود: اما انقلاب اسلامی با توجه بیشتر و رسیدگی به روستاها این مسیر را هموار کرد، ضمن اینکه رشد تکنولوژی هم در این راه بی‌تأثیر نبوده است.
روحانی با بیان اینکه امروز روستاهای ما برای توسعه و پیشرفت در مسیر درستی قرار گرفته‌اند، گفت: با اقدامات و تلاش‌های انجام شده و امکانات ایجاد شده در روستاها، روستائیان به جامعه شهری متصل شده و در دسترسی به اطلاعات مشکلی ندارند. چه بسا در بسیاری از زمینه‌ها آگاهی‌شان بیشتر از شهری‌هاست.
رئیس جمهور با بیان اینکه کار بزرگی برای خدمت‌رسانی به روستاها بعد از پیروزی انقلاب اسلامی آغاز شد، گفت: جهاد سازندگی در این راه پیشتاز بود و نیروهای انقلابی برای توسعه و پیشرفت روستاها خدمت‌رسانی می‌کردند و امروز افتخار می‌کنم که یکی از شعارهای ما در دولت‌های یازدهم و دوازدهم توسعه روستاها بوده است.
روحانی با طرح این سوال که خدمت‌رسانی به روستاها چه ضرورتی دارد، گفت: صرف‌نظر از اینکه همه مردم کشور اعم از روستایی و شهری دارای حقوق یکسان هستند، باید توجه داشته باشیم که اگر روستا آباد نشود، شهرها را ویران کرده‌ایم، زیرا مهاجرت از روستاها و حاشیه‌نشینی در شهرها، تخریب آن را به دنبال دارد.
رئیس جمهور همچنین تأکید کرد: اگر امنیت می‌خواهیم باید روستاها را آباد کنیم. یک روستای آباد امنیت کشور را افزایش خواهد داد.
روحانی در ادامه کمک به افزایش تولید را دیگر ضرورت توجه به روستاها عنوان کرد و گفت: روستاهای ما مرکز تولید هستند و روستائیان تولیدگران بزرگ کشورند. محصولات کشاورزی مورد نیاز مردم کشور عمدتاً در روستاها تولید می‌شود و به همین خاطر برای افزایش تولید بویژه در بخش کشاورزی توجه به توسعه روستاها ضروری است.
رئیس جمهور با بیان اینکه روستاهای ما امروز به مدد تلاش‌ها و رسیدگی های ضروری، از جاده مناسب، راه‌آهن خوب، برق، گاز و  آب آشامیدنی سالم برخوردار بوده و به شبکه اطلاعات متصل شده‌اند، گفت: کارهای بسیار بزرگی در زیرساخت روستاها از طریق ارتباطات، تلفن و اینترنت انجام شده است.
روحانی با بیان اینکه با اقدامات انجام شده در روستاها، امروز شاهد مهاجرت معکوس از شهرها به روستاها هستیم، گفت: تأمین امکانات در روستاها و در کنار آن، مشکلات شهری از جمله ترافیک، آلودگی هوا و آلودگی صوتی و برخی مشکلات دیگر در شهرها،  مهاجرت از شهرها به روستاها را افزایش داده است و برخی روستاها به مقصد گردشگری تبدیل شده که این یک تحول بزرگ است.
رئیس جمهور با بیان اینکه در شرایط سخت امروز که با فشار اقتصادی و تحریم دشمنان مواجه هستیم، راهی جز توسعه کشور، رونق تولید و همکاری و انسجام بیشتر نداریم، گفت: دولت برای حل مشکلات از هیچ تلاشی دریغ نمی‌کند و معتقدم برای توسعه و پیشرفت کشور، باید از هر ابزاری استفاده کنیم.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به آمار و ارقام خدمات زیربنایی ارایه شده به روستاها در دولت یازدهم و دوازدهم که در تحول و توسعه روستاها مؤثر بوده است، گفت: از سال 92 تا کنون در هر هفته به 30 روستا آب‌رسانی شده است و این 5 الی 6 برابر بیشتر از دوره قبل از این دولت است. همچنین در این دوره برق‌رسانی به روستاهای بالای 10 خانوار به اتمام رسیده است. ضمن اینکه روند برق‌رسانی به روستاها همچنان ادامه دارد.
روحانی اضافه کرد: در دوره دولت تدبیر و امید در هر هفته به 47 روستا گازرسانی می‌شود و در 6 سال گذشته به اندازه همه تاریخ گازرسانی به روستاها گازرسانی شده است. همچنین هر هفته 35 کیلومتر راه روستایی، بهسازی می‌شود.
رئیس جمهور خاطر نشان کرد: در دوره دولت تدبیر و امید همچنین در هر هفته 109 روستا تحت پوشش تلفن همراه قرار گرفتند و 98 روستا به شبکه ملی اطلاعات متصل می‌شوند و هر هفته 15 خانه بهداشت در روستاها ایجاد می‌شود و این آمار و ارقام برای کشورمان افتخارآمیز است.
روحانی خاطر تصریح کرد: اقدامات انجام شده به معنای این نیست که هر کاری لازم بوده برای روستاها انجام شده و همه نیاز روستاها برآورده شده است. بلکه همه اقدامات انجام شده برای این است که روستاها سرپا و توانمند باشند.
رئیس جمهور خاطر نشان کرد: در مجموع اقداماتی که امروز برای روستاها انجام می‌شود، با هدف توسعه روستایی است، لذا دولت در این زمینه معاونت روستایی ایجاد کرد تا روند توسعه روستاها هماهنگ بوده و مردم روستا شرایط بهتری برای زندگی داشته باشند.
روحانی همچنین توجه به استفاده عشایر به نعمت برق‌ و آب آشامیدنی را مورد تأکید قرار داد و با بیان اینکه برق رسانی به عشایر از طریق فناوری های نوین در دستور کار دولت است، گفت: در این زمینه وزارت نیرو اقداماتی انجام داده و باید اینگونه اقدامات با سرعت بیشتر ادامه یابد.