بخش کشاورزی مصرف‌کننده 80 درصد آب اردکان در یزد
بخش کشاورزی مصرف‌کننده 80 درصد آب اردکان در یزد
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای یزد گفت: سالانه ۹۵ میلیون مترمکعب آب در شهرستان اردکان مصرف می‌شود که از این میزان 7.8 درصد مربوط به بخش صنعت و حدود ۸۰ درصد مربوط به بخش کشاورزی است.

به گزارش نبض انرژی، به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو(پاون)، “محمدمهدی جوادیان‌زاده” در جلسه شورای حفاظت منابع آب شهرستان اردکان که با حضور فرماندار اردکان و جمعی از مسئولان این شهرستان در سالن شهید حنیف فرمانداری اردکان برگزار شد، با بیان اینکه روند افت سطح آب زیرزمینی در سال‌های گذشته نگران‌کننده است، اظهار کرد: این روند به گونه‌ای است که در مناطقی مانند چاه ‌افضل اردکان ۳۰ سانتی‌متر افت سطح آب زیرزمینی در سال را تجربه کرده‌ایم.
وی افزود: برای این منطقه که شوری آب بالا بوده، دوره خاموشی چاه‌ها را از ۶۰ روز به ۴۵ روز کاهش داده‌ایم، اما ادامه این روند و خشک‌شدن چاه‌ها، کشاورزی منطقه را نابود می‌کند.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای یزد گفت: نصب کنتورهای هوشمند کشاورزی باعث مدیریت منابع آب شده و کشاورزان را از خاموشی چاه‌ها بی‌نیاز می‌کند.
“بهروز شهابی‌زاد” فرماندار اردکان نیز در این نشست وضعیت اردکان را در برداشت بی‌رویه از منابع آبی اضطراری دانست و گفت: اگر عزمی برای حفظ منابع آبی وجود دارد، باید برای کل کشور اجرایی شود و انتظار می‌رود برای حفظ سهمیه آبی استان تلاش بیشتری صورت گیرد.
وی ای‌سی بالای آب، کمبود منابع و کیفیت پایین آن‌ها را از ویژگی‌های منابع آبی شهرستان اردکان برشمرد و افزود: بهبود این وضعیت نیازمند توجه مدیران آب استان است.
شهابی‌زاد در پایان با تاکید بر لزوم تصمیم‌گیری متفاوت بر اساس وضعیت کشت شهرستان‌ها و شرایط آبی هر منطقه، گفت: حفظ فضای سبز شهری ضرورتی اجتناب‌ناپذیر برای تعدیل و تصفیه هوای شهر است و در زمینه کشت گیاهان کم‌آب‌خواه باید کار اساسی صورت گیرد.