توقف عبور نفتکش‌های بریتیش پترولیوم از تنگه هرمز
توقف عبور نفتکش‌های بریتیش پترولیوم از تنگه هرمز
رئیس بخش مالی بریتیش پترولیوم گفت: «ما به انتقال نفت از تنگه هرمز ادامه می دهیم ولی دیگر هیچ نفتکشی با پرچم بریتیش پترولیوم در کوتاه مدت از این گذرگاه عبور نمی کند».

 به گزارش رویترز، ‌برایان گیلوری، رئیس بخش مالی بریتیش پترولیوم گفت از زمان توقیف یکی از کشتی‌های انگلیسی توسط ایران در دهم جولای، این شرکت هیچ کدام از نفتکش هایش را از تنگه ی هرمز عبور نداده است.

وی گفت این شرکت بزرگ نفت و گاز انگلیسی در حال حاضر هیچ برنامه‌ای برای فرستادن کشتی هایش به این تنگه ندارد و با استفاده از نفت‌کش‌های اجاره ای دارای مجوز نفت را از این منطقه عبور می‌دهد.

گیلبری گفت:« ما به انتقال نفت از این گذرگاه ادامه می دهیم ولی دیگر هیچ نفتکشی با پرچم بریتیش پترولیوم در کوتاه مدت از این تنگه عبور نمی کند».

پس از توقیف یک نفتکش انگلیسی توسط کماندوهای ایرانی در تنگه هرمز که به دلیل نقض مقررات بین المللی انجام گرفت، تنش ها بین ایران و انگلستان بالا گرفته است. تنگه هرمز مهمترین گذرگاه آبی انتقال نفت در جهان است.

این اتفاق دو هفته پس از آن افتاد که نیروهای انگلیسی یک نفتکش ایرانی را در نزدیکی جبل الطارق به اتهام واهی نقض تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه سوریه توقیف کردند.