بازیافت ثانویه نفت سنگین با فناوری بومی
بازیافت ثانویه نفت سنگین با فناوری بومی
یک شرکت دانش‌بنیان داخلی با حمایت تسهیلاتی صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری، موفق به تولید و بومی‌سازی پمپ‌های میله‌ای مکشی جهت بازیافت ثانویه نفت سنگین و نیمه سنگین از چاه‌های نفت کشور شد.

 

به گزارش نبض انرژی، حامد گرامی مدیرعامل این شرکت دانش‌بنیان اظهارکرد: محصول دانش‌بنیانی که بابت آن از صندوق نوآوری و شکوفایی تسهیلات دریافت کردیم، پمپ درون چاهی میله‌ای مکشی است که برای استخراج نفت از چاه‌هایی که دچار افت تولید شده‌اند، استفاده می‌شود.
وی افزود: این پمپ‌های میله‌ای مکشی جهت بازیافت ثانویه نفت سنگین و نیمه سنگین طراحی شده‌اند و با ایجاد مکش در داخل ستون چاه، سبب به وجود آمدن اختلاف فشار شده و نفت را از درون چاه تخلیه می‌کنند.
گرامی با بیان اینکه اکنون در فاز تولید انبوه این محصول هستیم، خاطرنشان کرد: تسهیلاتی که از صندوق نوآوری و شکوفایی دریافت کردیم، مربوط به نمونه‌سازی بود که کار نمونه‌سازی با موفقیت آزمایش شد و هم‌اکنون در فاز تولید انبوه آن هستیم.
مدیرعامل این شرکت دانش‌بنیان اضافه کرد: در این راستا دو پمپ در چاه‌های اهواز و آب تیمور مستقر شده و در حال ساخت سومین پمپ برای میادین غرب کارون هستیم.
وی ادامه داد: هنوز خط تولید انبوه شرکت کامل نیست و برای تقویت خط تولید شرکت از صندوق نوآوری و شکوفایی درخواست سرمایه در گردش کرده‌ایم و ترجیح می‌دهیم زمانی به حوزه صادرات قدم بگذاریم که بنیه قوی‌تری داشته باشیم.
گرامی به واردات در این حوزه از کشور چین نیز اشاره کرد و اظهار داشت: متاسفانه ظرفیت خط تولید ما آنقدر نیست که نیاز داخل را تامین کند و الان بهترین کار این است که نیاز صددرصد داخل را تامین کنیم و بعد وارد حوزه صادرات شویم.
مدیرعامل شرکت فراز نوین اندیش اروند درباره برآورد مهلت زمانی برای تامین کامل نیاز داخل کشور گفت: این موضوع بستگی به نقدینگی شرکت دارد؛ نیاز به زیرساختی داریم که حجم تولید را بالا ببریم و این زیرساخت نیاز به سرمایه دارد. در همین راستا درصددیم از صندوق نوآوری و شکوفایی برای تقویت خط تولید تسهیلات دریافت کنیم.
وی خاطرنشان کرد: اگر بتوانیم موفق به اخذ تسهیلات مناسب از صندوق نوآوری و شکوفایی شویم، ظرف یک سال آینده می‌توانیم نیاز داخل را به صورت صد در صدی پاسخگو باشیم.

** محصول ایرانی از نظر کیفیت کمتر از نمونه خارجی نیست
این فعال دانش‌بنیان درباره برابری پمپ‌های میله‌ای مکشی ساخت این شرکت با مشابه خارجی آن، گفت: نمونه‌های خارجی عمدتا آمریکایی و چینی هستند که به لحاظ کیفیت، محصول ما از محصول خارجی چیزی کمتر ندارد، در عین حال مزیت ما این است که مشتری دقیقا نیاز خود را به ما می‌گوید و ما تولیدمان را با نیاز آنها متناسب می‌کنیم.
وی با بیان اینکه ساختار چاه‌های نفتی ایران با چاه‌های نفت در آمریکا و چین متفاوت است و به همین دلیل ادواتی که ما استفاده می‌کنیم هم تفاوت دارد، گفت: چاه‌های نفت ما برخلاف چاه‌های نفت آمریکا، کانادا و چین، دارای فشار بالا است و همین دلیل به لحاظ ایمنی، از ادواتی استفاده شده که متناسب با فشار بالای چاه‌های کشور طراحی شده است در حالی که محصولات قبلی این ویژگی را نداشتند چون بومی کشور مبدا بودند و برای شرایط ایران ساخته نشده بودند.