توافق سه کشور برای حل بحران آلودگی نفتی روسیه
توافق سه کشور برای حل بحران آلودگی نفتی روسیه
معاون نخست وزیر روسیه از توافق این کشور با بلاروس، لهستان و اوکراین درباره تدابیری برای حل مسئله آلودگی نفت خبر داد.

به گزارش نبض انرژی، این مذاکرات پیرامون تخلیه کردن نفت آلوده از این خط لوله بوده است.

این مشکل روابط میان مسکو و مینسک را تیره کرده است زیرا بلاروس نخستین کشوری بود که هفته گذشته آلودگی نفت روسیه را اعلام کرد و هشدار داد این نفت ممکن است به تجهیزات پالایشگاهی آسیب وارد کند. این نفت به کلرید اورگانیک آلوده شده که برای افزایش تولید نفت مورد استفاده قرار می‌گیرد اما سطح بالای آن خطرناک بوده و ممکن است به تجهیزات پالایش آسیب بزند. میزان مواد شیمیایی موجود در نفت خام روسیه، بالاتر از حد مجاز بوده است.

خبرگزاری تاس به نقل از معاون نخست وزیر روسیه گزارش کرد که نفت پاک برای بلاروس تأمین خواهد شد و بخش قابل توجهی از نفت آلوده در مخازنی در خاک روسیه تخلیه شده است. دیمیتری کزاک گفته است مسئله جبران خسارت هنوز مطرح نشده است.

اگرچه این اتفاق کم سابقه است اما آلودگی نفت ممکن است تأثیر طولانی‌تری روی پالایشگاه‌های اروپایی داشته باشد زیرا آنها نفت کافی در مخازنشان برای فعالیت ندارند. صنعت پالایش آلمان فعلاً نفت کافی دارد اما پالایشگاه‌های لهستانی ممکن است برای یافتن نفت جایگزین، با چالش‌هایی روبرو شوند.

خط لوله دروژبا از روسیه تا آلمان امتداد دارد و در کشورهایی که در مسیرش قرار دارند انشعاباتی دارد. این خط لوله ظرفیت انتقال یک میلیون بشکه در روز نفت را دارد. هنوز در محموله‌های نفتی که در بندر اوست لوگا بارگیری شدهاند آلودگی مشاهده نشده است.

طبق گزارش رویترز، از این بندر حداقل پنج نفتکش آلوده متعلق به شرکت‌های نفتی روس‌نفت، سورگوت و تولیدکنندگان قزاقستان عزیمت کرده‌اند و توسط معامله گران و شرکت‌های بزرگی نظیر اکوئینور، ویتول، ترافیگورا وگلنکور خریداری شده‌اند.

معاون نخست وزیر روسیه اعلام کرده است روسیه، بلاروس، لهستان و اوکراین درباره تدابیری برای حل مسئله آلودگی نفت روسیه توافق کرده‌اند.