گاردین: تحریم نفت ایران برای آمریکا‌یی ها هزینه‌بر است
گاردین: تحریم نفت ایران برای آمریکا‌یی ها هزینه‌بر است

به گزارش نبض انرژی، یک روزنامه انگلیسی در تحلیلی روز چهارشنبه به نقد سیاست‌های «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا علیه ایران و به ویژه، اقدام دولت او در لغو معافیت‌های مشتری‌های نفت ایران از تحریم‌ها پرداخته است. روزنامه «گاردین» درباره لغو این معافیت‌ها نوشته ترامپ از زمان ورود به کاخ سفید نشان داده نمی‌توان از او […]

به گزارش نبض انرژی، یک روزنامه انگلیسی در تحلیلی روز چهارشنبه به نقد سیاست‌های «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا علیه ایران و به ویژه، اقدام دولت او در لغو معافیت‌های مشتری‌های نفت ایران از تحریم‌ها پرداخته است.

روزنامه «گاردین» درباره لغو این معافیت‌ها نوشته ترامپ از زمان ورود به کاخ سفید نشان داده نمی‌توان از او انتظار داشت میان سیاست‌های راهبردی و اقتصادی‌اش انتظار هماهنگی داشت. این رسانه، تصریح کرده البته فقدان این انسجام، برای خرید نفت ایران توسط مشتری‌های این کشور پدیده‌ای خوب به شمار می‌رود.

در این گزارش به قلم «لری الیوت» آمده است، تهدید جلوگیری از حضور ایران در بازار نفت بر قیمت نفت اثر گذاشت و باعث شد تا بهای نفت به حدود  ۷۵ دلار در هر بشکه افزایش یابد که در سال جاری سابقه نداشته است. بالا رفتن بهای سوخت، هزینه‌های فعالیت‌های بازرگانی را افزایش می‌دهد و بر قدرت مصرف‌کننده‌ها تاثیر دارد که به معنای رشد ضعیف‌تر خواهد بود و اگر تولید‌کننده دیگری کاهش نفت در بازار را جبران نکند، امکان انتخاب مجدد ترامپ در انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۰ را به شدت زیر سوال می‌برد.

کاخ‌سفید روی عربستان سعودی برای تامین کاهش تولید نفت حساب کرده است اما هیچ تضمینی نیست که این کشور بدون شواهد محکم مبنی بر اینکه تولید ایران واقعا آسیب دیده است، اینکار را انجام دهد.

گاردین در ادامه افزود: بهای نفت احتمالا در هفته‌های پیش رو به بشکه‌ای ۸۰ دلار می‌رسد که این موضوع می‌تواند خواست ترامپ برای اعمال فشار به ایران را هم با تردیدهایی مواجه کند.

تهران تهدید کرده است که در واکنش به اقدامات آمریکا، تنگه هرمز را می‌بندد. از منطقه تنگه هرمز، نفت از نقاط اصلی غرب‌آسیا از جمله عربستان سعودی، کویت، عراق و امارات متحده عربی به دیگر نقاط منتقل می‌شود. در صورتی که اینچنین شود، بهای نفت جهشی به بیش از ۱۰۰ دلار را تجربه خواهد کرد.

روز دوشنبه پس از اعلام تصمیم آمریکا مبنی بر لغو معافیتهای نفتی ایران، عربستان سعودی اولین کشوری بود با استقبال از این تصمیم، قول همکاری با آمریکا برای تثبیت بازار نفت را داد.

عربستان اعلام کرده که پس از لغو معافیت تحریمی خرید نفت ایران از سوی آمریکا، با دیگر تولید کنندگان نفت همکاری خواهد کرد تا به طور کامل از میزان عرضه بازار اطمینان داشته باشد و وضعیت بازار عرضه نفت را به توازن برساند.

«مایک پامپئو» وزیر خارجه آامریکا در کنفرانس خبری اخیر خود گفت که عربستان و امارات قول داده‌اند کمبود نفت در بازارهای جهانی به دلیل تحریم‌ نفتی ایران را جبران خواهند کرد.