قیمت سبد نقتی اوپک کاهش یافت
قیمت سبد نقتی اوپک کاهش یافت
قیمت سبد نفتی سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) دیروز (دوشنبه، ۲۶ فروردین‌ماه) نسبت به روز جمعه ۲۳ سنت برای هر بشکه کاهش یافت.

به گزارش  نبض انرژی به نقل از دبیرخانه اوپک، قیمت سبد نفتی این سازمان دیروز به ۷۰ دلار و ۲۱ سنت برای هر بشکه رسید، در حالی که قیمت این شاخص در روزجمعه (۲۳ فروردین ماه) ۷۰ دلار و ۴۴ سنت بوده است.

سبد نفت خام اوپک شامل ١٤ نوع نفت خام اعضای این سازمان از جمله مخلوط الجزایر، گیراسول آنگولا، اورینته اکوادور، سبک رابی گابون، میناس اندونزی، سنگین ایران، سبک بصره، صادراتی کویت، السدر لیبی، سبک بونی نیجریه، مارین قطر، سبک عربی عربستان، موربان امارات و مری ونزوئلاست.

اظهارات آنتون سیلوآنوف، وزیر دارایی روسیه در اوایل هفته جاری درباره اینکه روسیه و اوپک ممکن است تصمیم بگیرند تولیدشان را برای مبارزه بر سر سهم بازار با آمریکا افزایش دهند، یکی از دلایل کاهش قیمت نفت در بازارهای جهانی عنوان شده است.

قیمت هر بشکه نفت برنت بر اساس آمار اویل پرایس نیز امروز(سه شنبه، ۲۷ فروردین‌ماه) و تا لحظه درج این خبر با ۲۴ سنت کاهش به ۷۰ دلار و ۹۴ سنت و قیمت نفت وست تگزاس اینترمدیت نیزبا ۱۰ سنت کاهش به ۶۳ دلار و ۳۰ سنت برای هر بشکه رسید.

توافق کاهش یک میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه‌ای اوپک و متعهدانش از یکم ژانویه ۲۰۱۹ اجرایی شد و میزان پایبندی اعضای این سازمان به این توافق بیش از ۱۵۰ درصد بوده است.