ظرفیت نیروگاه‌های حرارتی 4900 مگاوات افزایش یافت
ظرفیت نیروگاه‌های حرارتی 4900 مگاوات افزایش یافت
معاون توسعه طرح‌های شرکت برق حرارتی گفت: ظرفیت نیروگاه‌های حراتی کشور در یک سال اخیر به منظور کمک به کاهش خاموشی‌ها و ایجاد برق پایدار در شبکه سراسری حدود 4900 مگاوات افزایش یافته است.

به گزارش«نبض انرژی»”محمد رمضانی” با اشاره به آخرین وضعیت پروژه‌های نیروگاه‌های حرارتی کشور، گفت: در طول سال 1401 افزون‌بر 4896 مگاوات به ظرفیت نیروگاه‌های حرارتی کشور افزوده شده است که این اقدام از طریق اتصال 26 واحد جدید نیروگاهی به ظرفیت 3861 مگاوات و همچنین رفع محدودیت نیروگاه‌های بخاری و افزایش توان عملی نیروگاه‌های گازی موجود به ظرفیت یک‌هزار و 35 مگاوات محقق شده است.
وی ادامه داد: واحدهای سنکرون شده جدید شامل بخش گاز نیروگاه‌های ایران ال ان جی(دو واحد)، قشم پاسارگارد، آریان زنجان(دو واحد)، مهتاب کویر(دو واحد)، شهید باکری، تربت‌حیدریه، فولاد بوتیا، دوکوهه و واحدهای گازی کوچک زاهدان(سه واحد) و صبای دهلران(چهار واحد) بوده است.
رمضانی افزود: همچنین در این مدت واحدهای بخار نیروگاه‌های سیکل‌ترکیبی بعثت پارس جنوبی(دو واحد)، غرب کارون، عسلویه، فردوسی، خرم‌آباد، سبلان و ارومیه نیز به شبکه سراسری برق کشور متصل شده است.
وی با اشاره به اینکه ظرفیت نیروگاه‌های حرارتی کشور به بیش از 74 هزار مگاوات رسیده است، گفت: در حاضر  615 واحد تولید برق حرارتی در 134 نیروگاه کشور وظیفه تولید برق پایدار برای مشترکان سراسر کشور را بر عهده دارند که 68 درصد از این ظرفیت در اختیار بخش خصوصی است.