سالانه ۶ میلیارد دلار گواهی سپرده نفت‌خام و میعانات گازی عرضه می‌شود/احتمال کشف ذخایر جدید گازی در میدان مشترک پارس جنوبی
سالانه ۶ میلیارد دلار گواهی سپرده نفت‌خام و میعانات گازی عرضه می‌شود/احتمال کشف ذخایر جدید گازی در میدان مشترک پارس جنوبی
مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران از عرضه ۶ میلیارد دلار گواهی سپرده نفت‌خام و میعانات گازی در طول سال در بورس انرژی خبر داد.

به گزارش خبرنگار «نبض انرژی»  محسن خجسته‌مهر صبح امروز (یکشنبه، ۲۱ اسفندماه) در آیین رونمایی از معاملات گواهی سپرده نفت‌خام و میعانات گازی با بیان اینکه امروز نقطه عطفی در اقتصاد کلان کشور است، گفت: با رویکرد تازه در کلان اقتصاد با همکاری وزارتخانه‌های نفت و امور اقتصاد و دارایی این هدف محقق شد.

وی با بیان اینکه امروز روز تحقق آرزوی دیرینه عرضه بورس در داخل کشور است، افزود: زمانی که این آرزو را در سر داشتیم شاید درک درستی از موضوع نداشتیم اما با رویکرد صحیح این اتفاق رخ داد.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران، از فضای مستعد در سازمان‌ها یاد کرد و گفت: قوانین بالادستی به سازمان‌ها اجازه کارهای بزرگی را می‌دهد اما این فعالیت‌ها را موضوعی جز رویکردها و گرایش‌ها محقق و جاری نمی‌کند.

خجسته‌مهر رویکرد مهم برای تحقق معاملات گواهی سپرده نفت‌خام و میعانات گازی را اقتصاد مقاومتی برشمرد و گفت: این رویکرد ازسوی مقام معظم رهبری تببین شد و مهم‌ترین گرایش دولت سیزدهم که با هدف‌گذاری دقیق اجرایی شد، تحقق بند ۱۳ اقتصاد مقاومتی بود.

وی در تشریح این بند از اقتصاد مقاومتی گفت: این بند از ضربه به بخش‌های مختلف از جمله ضربه به درآمدهای کشور جلوگیری می‌کند و آن تنوع‌بخشی به صادرات است.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران افزود: در شرایط تحریم‌های بین‌المللی باید کاری کنیم که تحریم‌پذیر نباشیم و به فرمایش مقام معظم رهبری تحریم‌ها را خنثی کنیم.

خجسته‌مهر گفت: پیش‌تر عنوان می‌شد باید تحریم را دور بزنیم اما اکنون می‌گوییم اصلا تحریم نباید منجر به بن‌بست و تکانه در اقتصاد کشور شود.

انجام ۳ هزار ساعت کار برای معاملات گواهی سپرده نفت‌خام و میعانات گازی

وی با بیان اینکه طراحی معاملات گواهی سپرده نفت‌خام و میعانات گازی با فرمان وزیر نفت رقم خورد، تشریح کرد: یک‌سال کار مداوم برای آن با همکاری وزارت امور اقتصاد و دارایی و بورس انرژی انجام شد و در واقع مهم‌ترین بند اقتصاد مقاومتی امروز رونمایی شد.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران از انجام ۳ هزار ساعت کار برای معاملات گواهی سپرده نفت‌خام و میعانات گازی یاد کرد و گفت: در این زمان به رفع ایرادهای کار پرداختیم و در نشست‌های پرشمار با وزیر نفت درستی انجام کار را محرز کردیم.

خجسته‌مهر اوراق گواهی سپرده را کاری مبتکرانه در بازار سرمایه دانست که برای نخستین‌بار معرفی می‌شود و گفت: دارندگان این اوراق مالک فیزیکی نفت‌خام هستند و نفت آنها در انبارها ذخیره‌ می‌شود و در صورتی که موفق شوند یک محموله نفت خریداری کنند این نفت از انبارها صادر می‌شود.

وی با بیان اینکه هر طرح تازه‌ای برای تکامل نیازمند گذشت زمان است، گفت: زمانی که می‌گوییم دولت سیزدهم دولتی کارآمد است یعنی تا زمانی که کاری الزام‌ها و مفروض‌هایش فراهم نشود آن کار را معرفی نمی‌کند.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران به معاملات هفتگی گواهی سپرده نفت‌خام و میعانات گازی اشاره کرد و افزود: ۱۰۰ هزار بشکه نفت‌خام سنگین و ۱۰۰ هزار بشکه میعانات گازی در هر معامله عرضه می‌شود که در مجموع در طول سال ۲ تا ۳۶ میلیون بشکه عرضه می‌شود که به‌طور تقریبی ۶ میلیارد دلار ارزش دارد.

مدیریت نقدینگی با معاملات گواهی سپرده نفت‌خام و میعانات گازی

خجسته‌مهر این معاملات را عاملی برای مدیریت نقدینگی در کشور دانست و تشریح کرد: عرضه گواهی ارزی می‌تواند از توجه نقدینگی به بازارهای سکه، ارز و طلا جلوگیری کند و توجه را به ارزشمندترین ارز یا به‌عبارتی طلای سیاه جلب کند.

وی به شروع معاملات از روز کاری بعد (۲۲ اسفندماه) از طریق کارگزاران بورس اشاره کرد و گفت: ۳۰ سوال متداول را در این‌باره تعریف شده است تا معامله‌گران دچار مشکل نشوند.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران با ابراز امیدواری به فراتر رفتن این معاملات از مرز جمهوری اسلامی به بازارهای بین‌المللی گفت: این اوراق قابلیت معامله در بازارهای ثانویه را دارند و می‌توان آن‌ها را خرید و فروش کرد.

خجسته‌مهر دیگر ویژگی‌های این اوراق را بر شمرد و افزود: از این اوراق می‌تواند به‌عنوان محکم‌ترین تضامین در بانک‌ها مورد استفاده قرار گیرند و با مجوز شورای اقتصاد امکان بازپس‌گیری اوراق تا ۱۰ درصد وجود دارد که در همین زمینه با مؤسسات مالی از جمله دو بانک در اینباره هماهنگ شده است؛ ضمن آنکه بر اساس نرخ بانک مرکزی امکان خرید این اوراق به ریال نیز وجود دارد که با این مسئله به تقویت پول ملی کمک می‌کنیم.

ویدر جمع خبرنگاران با بیان اینکه گواهی سپرده نفت خام و میعانات گازی در بورس انرژی به‌عنوان ابزار نو فروش نفت با همکاری بورس امروز رونمایی شد، گفت: امکان تحویل فیزیکی نفت خام به مشتریان داخلی برای نخستین بار است که تاریخ صنعت نفت ایران فراهم شده است و این اوراق مبتنی بر بدهی شرکت ملی نفت ایران نیست و سود آن سیال خواهد بود.

وی با اشاره به استقبال بخش خصوصی برای خرید اوراق گواهی سپرده نفت خام و میعانات گازی در بورس انرژی اظهار کرد: متناسب با ظرفیت کنونی بازار سالانه (36 میلیون بشکه نفت خام و 36 میلیون بشکه میعانات گازی) می تواند افزایش یابد.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران تصریح کرد: این امکان وجود دارد متقاضایان و فعالان بازار سرمایه به قیمت روز بانک مرکزی می‌توانند معادل ریالی قیمت نفت خام را پرداخت کنند و در بازار ثانویه اوراق خود را خرید و فروش کنند. آن دسته از فعالان بازار که کد حقوقی دارند می‌توانند از 500 بشکه نفت خام به بالا در بورس انرژی خرید و فروش کنند؛ همچنین امکان خرید این اوراق برای شرکت‌های خارجی به‌صورت ارزی وجود دارد؛ سهم شرکت ملی نفت ایران از منابع مالی حاصل از فروش نفت در بورس انرژی 14.5 درصد است.

خجسته‌مهر اظهار کرد: شرکت ملی نفت ایران با وجود تحریم مشتریان خارجی خود را دارد و صادرات نفت ایران در شرایط کنونی به خوبی در حال انجام است.

وی با بیان اینکه خارج از بلوک‌های کنونی میدان مشترک پارس جنوبی در حال کار عملیات اکتشافی هستیم، گفت: به‌تازگی در یکی از چاه‌های اکتشافی در این میدان به نتایج خوبی رسیده‌ایم و با حفاری چند حلقه چاه دیگر به‌طور دقیق مقدار ذخایر احتمالی تازه اعلام خواهد شد.