افزایش ۱۹۰ میلیون بشکه‌ای صادرات نفت در سال جاری|در اوپک دیدگاه‌های مشترکی با عربستان داریم
افزایش ۱۹۰ میلیون بشکه‌ای صادرات نفت در سال جاری|در اوپک دیدگاه‌های مشترکی با عربستان داریم
وزیر نفت با اعلام اینکه درآمدهای ارزی کشور بیشتر از نیازهای ارزی است، گفت: در ۱۱ ماهه امسال در مقایسه با سال ۹۹،‌صادرات نفت ۱۹۰ میلیون بشکه افزایش داشته است.

به گزارش خبرنگار «نبض انرژی» جواد اوجی ظهر امروز (یکشنبه، ۲۱ اسفندماه) در حاشیه آیین رونمایی از گواهی سپرده نفت خام و میعانات گازی در بورس انرژی در جمع خبرنگاران با بیان اینکه این طرح در آستانه ملی شدن صنعت نفت رونمایی می‌شود، اظهار کرد: همکارانم بیش از یک سال روی این طرح در بورس انرژی کار کارشناسی انجام داده‌اند تا از سرمایه‌گذاران داخلی و مشارکت مردمی برای فروش نفت استفاده کنیم.

وی افزود: گواهی سپرده نفت خام و میعانات گازی در جمع‌آوری نقدینگی مؤثر بود و  امیدواریم در آینده نزدیک در حوزه بهینه‌سازی گاز نیز بتوانیم با شرکت بورس انرژی ایران انرژی همکاری داشته باشیم، سالانه ۷۲ میلیون بشکه نفت خام و میعانات گاز در بورس انرژی از طریق این گواهی عرضه خواهد شد.

وزیر نفت با اشاره به اینکه امروز بالاترین رقم صادرات نفت نسبت به دو سال اخیر در حال انجام است، اظهار کرد: ارز حاصل از این صادرات در سر رسید مشخص دریافت و به سامانه نیما و سامانه جدید معاملاتی واریز شده است.

اوجی ادامه داد: قیمت گذاری نفت و میعانات در بورس انرژی نیز در یک بازه زمانی مشخص به همان قیمتی که به مشتریان خارجی عرضه می‌شود به متقاضیان داخلی‌ هم در بورس عرضه می‌شود، امیدواریم کشورهای همسایه هم در خرید این گواهی سپرده مشارکت داشته باشند.

وی با اشاره به توافق دیپلماتیک ایران و عربستان در روزهای اخیر گفت: در نشست‌های اوپک (سازمان کشورهای صادرکننده نفت) همکاری نزدیکی با عربستان داریم و تصمیم‌های خوبی در ماه‌های اخیر با مشارکت هم گرفته‌ایم. در توسعه میدان‌های مشترک پیشنهادهای ارائه شده که هم‌اکنون با عمان توافقنامه امضا شده است و امیدواریم در دیگر میدان‌های نفتی با کشورهای دیگر هم این موضوع به نتیجه برسد.

وزبر نفت با بیان اینکه با شرکت‌های بزرگ روس نیز ۴۰ میلیارد دلار توافق‌نامه و ۴.۵ میلیارد دلار  قرار داد داریم گفت: امیدواریم توافق‌نامه‌ها به‌زودی به مرحله قرارداد برسند.

اوجی با اشاره به قراداد سوآپ روزانه ۵ میلیون مترمکعبی گاز با جمهوری آذربایجان و افزایش آن به ۱۰ میلیون مترمکعب در ماه‌های اخیر، گفت: مذاکرات با ترکمنستان در همین زمینه در حال انجام است.

بر پایه این گزارش، احسان خاندوزی، وزیر امور اقتصاد و دارایی نیز در جمع خبرنگاران با بیان اینکه پس از ماه‌ها تلاش دو وزارتخانه و بورس انرژی همزمان با افزایش صادرات نفت خام در عرصه بین‌المللی شاهد باز شدن مسیر جدید برای حضور فعالان بازار داخلی در فروش نفت هستیم، گفت: امیدواریم با تلاش وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران و همکارانشان در کوتاه‌ترین زمان از ابزار بورس در فضای شفاف بتوانیم سقف ۳۶ میلیون بشکه نفت و ۳۶ میلیون بشکه میعانات را در بورس به‌صورت سالانه در بورس انرژی پر شود.

وی افزود: یکی از مهمترین اتفاق‌ها در این نوع گواهی موضوع تحویل فیزیکی نفت خام است، از این رو این بار اوراق کاغذی در کار نیست و کار کرد واقعی در فروش شفاف نفت اتفاق می افتد.

وزیر امور اقتصاد و دارایی ادامه داد: با توجه به این که تسویه‌های ریالی در این گواهی انجام می‌شود، این اوراق می‌تواند در آینده شاهد در افزایش ارزش پولی ملی کمک کند، متقاضایان داخلی و حتی کشورهای همسایه هم می‌توانند برای خرید این اوراق حضور یابند.