بهره‌مندی وزارت نیرو از توان شرکت‌های دانش‌بنیان برای ایجاد زیرساخت‌های صنعت آب و برق
بهره‌مندی وزارت نیرو از توان شرکت‌های دانش‌بنیان برای ایجاد زیرساخت‌های صنعت آب و برق
معاون تحقیقات و منابع انسانی وزیر نیرو با اشاره به مسئولیت وزارت نیرو در ایجاد زیرساخت‌های تامین آب و برق کشور گفت: در حوزه‌های مختلف صنعت آب و برق از خدمات شرکت‌های فناور و دانش‌بنیان بهره‌مند هستیم.

به گزارش خبرنگار «نبض انرژی»  “مریم کارگر نجفی” با اشاره به حرکت در مسیر تحقق اهداف نامگذاری سال‌جاری با عنوان «تولید، دانش بنیان و اشتغال آفرین»، افزود: در همین راستا از ابتدای سال 1401، ستاد «دانش‌بنیان» به ریاست وزیر نیرو تشکیل شد و این ستاد تاکنون 15 جلسه برگزار کرده است.
معاون تحقیقات و منابع انسانی وزیر نیرو افزود: وزارت نیرو به عنوان دومین وزارتخانه‌ای است که مصوبه آیین‌نامه حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان را از هیئت وزیران دریافت کرده است.
وی با بیان اینکه وزارت نیرو مسئولیت تامین زیرساخت‌های آب و برق را برای شهروندان کشور برعهده دارد، گفت: در این باره در حوزه‌های مختلف در بخش آب، برق و همچنین فاضلاب از خدمات شرکت‌های فناور و دانش‌بنیان بهره‌مند هستیم.
کارگر نجفی تعریف طرح‌های پیشران را از جمله وظایف وزارت نیرو عنوان کرد و افزود: مجری این طرح‌ها شرکت‌های دانش‌بنیان درنظر گرفته شده و بخشی از خدمات مورد نیاز وزارت نیرو توسط این شرکت‌ها بررسی و پیگیری می‌شود.
وی با تاکید بر ضرورت فراهم‌سازی زیرساخت‌های لازم به منظور حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان، اظهار کرد: در حوزه ایجاد زیرساخت‌ها برای این شرکت‌ها برنامه‌هایی پیش‌بینی شده و چندین اقدام در آیین‌نامه حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان مدنظر قرار گرفته است؛ خوشبختانه این مهم کلید خورده است به طوری که اکنون بسیاری از اقدامات در مراحل میانی قرار دارند.
کارگر نجفی در ادامه صحبت‌های خود، ایجاد پارک فناوری نیرو، تقویت مراکز رشد، حمایت مالی در قالب اعطای تسهیلات (بند “ط” در ضوابط بودجه)، احداث کارخانه نوآوری نیرو و غیره را از جمله اقدامات وزارت نیرو برشمرد و اضافه کرد: صندوق پژوهش و فناوری صنعت برق و صندوق نوآوری تسهیلاتی را برای این شرکت‌ها در نظر گرفته است، ضمن اینکه با تقویت مراکز رشد، عملا فضا برای ورود و مشارکت شرکت‌های فناور و دانش‌بنیان نوپا و جوان فراهم می‌شود.
معاون وزیر نیرو از امضای تفاهم‌نامه همکاری میان وزارت نیرو و پردیس شهید عباسپور دانشگاه شهید بهشتی خبر داد و گفت: زمانی که دانشجویان با حوزه‌های تخصصی صنعت آب و برق آشنا شوند بی‌تردید زمینه لازم برای حضور این قشر در شرکت‌های دانش‌بنیان فراهم می‌شود.
وی همچنین با اشاره به همکاری وزارت نیرو با پردیس شهید عباسپور دانشگاه شهید بهشتی، خاطرنشان کرد: در این باره در تلاشیم دانشجویان، اساتید و حوزه‌های آموزشی متعدد با مجموعه صنعت آب و برق آشنا شوند.