کاهش 50 درصدی مصرف انرژی در کولرهای آبی استاندارد
کاهش 50 درصدی مصرف انرژی در کولرهای آبی استاندارد
وزیر نیرو با بیان اینکه مصرف انرژی در کولرهای آبی دو برابر شرایط استاندارد است، گفت: امروز در کشور۳۰ هزار مگاوات از ۷۰ هزار مگاوات حداکثر تقاضای مصرف در تابستان، مربوط به مصارف سرمایشی بوده که با استفاده از کولرهای استاندارد به طور متوسط ۵۰ درصد مصرف انرژی کاهش می‌یابد.

به گزارش خبرنگار «نبض انرژی» “علی‌اکبر محرابیان” در آیین رونمایی از «استاندارد جدید برچسب انرژی کولرهای آبی» در جمع خبرنگاران گفت: برای رفع ناترازی برق در کشور، برنامه‌های متنوعی تا به امروز اجرایی شده است؛ یکی از اقدامات وزارت نیرو موضوع بهینه‌سازی و مدیریت مصرف سوخت است.
وزیر نیرو افزود: در موضوع مدیریت مصرف و بهینه‌سازی طبیعتا در بخش تقاضا و مصرف‌کنندگان از تجهیزات و دستگاه‌هایی استفاده می‌شود که بسیاری از این تجهیزات به لحاظ استاندارد و مصرف انرژی در شرایط نامطلوبی قرار داشته و راندمان بسیار پایینی در مصرف برق دارند.
وی ادامه داد: در چنین شرایطی طی یک برنامه و اقدام مشترک با سازمان ملی استاندارد، بازنگری این استانداردها در دستور کار قرار گرفت. بر این اساس درخصوص وضع استانداردهای جدید، اجرا و نظارت بر روند پیشبرد این مهم اقدام شد.
محرابیان یادآور شد: امروز در کشور۳۰ هزار مگاوات از ۷۰ هزار مگاوات حداکثر تقاضای مصرف در تابستان، مربوط به مصارف سرمایشی بوده که عمدتا مربوط به مصارف کولرهای آبی‌، کولرهای گازی و چیلرهاست.
وی با بیان اینکه مصرف انرژی کشور از ناحیه مصارف مربوط به کولرهای آبی دو برابر شرایط استاندارد است، تصریح کرد: ما می‌توانیم با مصرف ۱۵ هزارمگاوات مصرف برق به جای ۳۰ هزار مگاوات، همین میزان سرمایش را برای خانواده‌ها، مراکز تجاری‌، مراکز اداری، عمومی و غیره تامین کنیم که این امر به شرط بهره‌مندی از دستگاه‌ها و تجهیزات استاندارد محقق می‌شود.
وزیر نیرو با اشاره به نمایش و عرضه محصولات کارخانجات تولیدکننده کولر و موتور در حاشیه مراسم رونمایی از استاندارد جدید کولرهای آبی با مشارکت گسترده شرکت‌های فناور و دانش‌بنیان، اظهار کرد: با بهره‌مندی از این امکان و استفاده از این کولرها به طور متوسط ۵۰ درصد مصرف انرژی کاهش می‌یابد.
محرابیان ضمن قدردانی از وزارت صمت و سازمان ملی استاندارد به منظور تحقق این مهم گفت: تلاش شد با وضع استانداردها، تغییر روند تولید و بازنگری در فرآیندهای تولید، شاهد راه‌اندازی خط تولید این دست از محصولات باشیم. امروز با بهره‌مندی از این سند استاندارد، شاهد تولید کولرهایی هستیم که مصرف انرژی آن‌ها به میزان چمشگیری کاهش یافته است.
به گفته وی، موتورهای BLDC قادر خواهد بود مصرف برق را تا ۵۰ درصد کاهش دهد که در نوع خود اقدام بسیار ارزشمندی بوده و مقدمه‌ای بر ادامه اجرای برنامه‌های بهینه‌سازی خواهد بود.
وزیر نیرو یادآور شد: در خصوص کولرهای گازی نیز در کشور با موضوع بالا بودن مصرف انرژی روبرو هستیم؛ امروز در کشور تعداد قابل توجهی کولر گازی با راندمان بسیار ضعیف وجود دارد که مصرف برق این کولرها سه برابر شرایط استاندارد است.
وی اظهار امیدواری کرد با استفاده از این ظرفیت قانونی و فعالیت تولیدکنندگان‌، تامین‌کنندگان و شرکت‌های دانش‌بنیان با مصرف برق کمتر، به شکل مطلوب‌تری پاسخگوی نیاز هموطنان باشیم.

پیشتازی وزارت نیرو برای جبران ناترازی موجود در صنعت برق
همچنین “مهدی اسلام پناه” در جمع خبرنگاران با اشاره به تدوین استاندارد ملی در حوزه انرژی گفت: وزارت نیرو و وزارت صمت پیشتاز حرکت در این مسیر شدند و این مهم می‌تواند ناترازی موجود در صنعت برق را در آینده نزدیک در حوزه مصرف جبران کند.
رئیس سازمان ملی استاندارد ایران با تاکید بر ضرورت تکمیل این زنجیره، افزود: امید است در سایر حوزه‌ها استانداردهای جدیدی با تعامل و همکاری دستگاه‌های مربوطه ایجاد و به‌روزرسانی شود.
وی خاطرنشان کرد: باید قدر و ارزش انرژی به عنوان ثروت ملی را دانسته و از آن صیانت شود؛ در این باره امید است دیگر دستگاه‌های اجرایی از پیشتازی وزارت نیرو الگوگیری کنند.