بهینه‌سازی ۱۰۰۰ مگاواتی نیروگاه‌های کشور/تولید سالانه ۵ میلیون حباب لامپ رشته‌ای در کشور
بهینه‌سازی ۱۰۰۰ مگاواتی نیروگاه‌های کشور/تولید سالانه ۵ میلیون حباب لامپ رشته‌ای در کشور
وزیر نیرو در مراسم رونمایی از استاندارد جدید کولر آبی با هدف بهینه‌سازی مصرف برق گفت: مهمترین برنامه وزارت نیرو در بهینه‌سازی سمت تولید، استقرار واحدهای بخار نیروگاه‌های گازی با هدف ارتقای ظرفیت بدون نیاز به سوخت و با افزایش بازدهی است.

به گزارش خبرنگار «نبض انرژی»   “علی اکبر محرابیان” در آیین رونمایی از استاندارد ملی جدید برچسب انرژی کولرهای آبی که صبح امروز برگزار شد، گفت: تأمین آب و برق پایدار و مورد نیاز، مهمترین مولفه قدرت برای رشد اقتصادی کشور است و در این بین رفع ناترازی در بخش انرژی از مهمترین برنامه‌های دولت و وزارتخانه‌های نفت نیرو است که امروز در بخش‌های مختلف با جدیت در حال پیگیری است.
وی افزود: رفع ناترازی بسیار زیاد میان میزان تولید و مصرف انرژی کشور در وزارت نیرو در دو بخش در حال پیگیری است که بخش اول آن شامل اجرای طرح‌هایی مانند توسعه نیروگاهی، توسعه شبکه، توسعه پست‌ها و خطوط انتقال و بخش دوم آن نیز شامل طرح‌های مدیریت مصرف با تکیه بر افزایش بهره وری در بخش‌های مختلف اعم از تولید و مصرف است.
محرابیان تأکید کرد: در بخش نیروگاه‌های حرارتی به ازای هر کیلووات ساعت ظرفیت سازی با استفاده از تکنولوژی‌های بومی تقریباً به ۵۰۰ یورو نیاز است، اما در سال گذشته با افزایش راندمان نیروگاه‌های موجود به میزان بیش از هزار مگاوات که به روش‌های نرم افزاری و سخت افزاری محقق شد، به ازای هر کیلووات ساعت تنها ۲۵ یورو هزینه کردیم که یک بیستم هزینه سرمایه گذاری برای ایجاد ظرفیت جدید است.
وزیر نیرو ادامه داد: در سمت تولید اقدامات متفاوتی برای افزایش راندمان و بهره وری انرژی انجام می‌شود که از جمله شاخص‌ترین آن‌ها ایجاد واحد‌های بخار در نیروگاه‌های حرارتی است که بدون استفاده از سوخت جدید حداقل تا ۳۰ درصد به توان نیروگاه‌ها اضافه می‌کنیم.
وی بیان کرد: در سمت تقاضا نیز طبق برنامه‌ای که به مجلس ارائه شد و امروز در دستور کار دولت است، قرار است ۱۰ هزار مگاوات از طریق افزایش بهره وری به ظرفیت انرژی کشور اضافه شود که این اتفاق بدون اینکه شاهد کاهش رفاه شهروندان باشیم و کمترین هزینه رقم خواهد خورد.
محرابیان اضافه کرد: کاری که امروز رونمایی شد اقداماتی کوچک برای بهره وری در راستای صرفه‌جویی اعداد بسیار بزرگ است، به طور نمونه در فصل گرم سال گذشته ۷۰ هزار مگاوات تقاضای برق در کشور وجود داشت که بر اساس محاسبات انجام شده ۳۰ هزار مگاوات آن در بخش‌های سرمایشی و بخش‌های مختلف اعم از خانگی، اداری و تجاری ایجاد شد.
وی گفت: برای تأمین این ۳۰ هزار مگاوات انرژی اگر بنا به ایجاد و ساخت نیروگاه‌های جدید باشد، باید ۴۰ هزار مگاوات ظرفیت جدید ایجاد می‌کردیم که به ۲۰ میلیارد دلار سرمایه نیاز داشت، این در حالی است که جدا از سرمایه بسیار سنگین مورد نیاز برای رفع ناترازی، اساساً ساخت این میزان نیروگاه بخاطر اینکه این نیاز به صورت دائم در طول سال و در مناطق مختلف کشور وجود ندارد، اقتصادی نیست.
وزیر نیرو تصریح کرد: امروز بخش عمده‌ای از نیاز مصرف انرژی در بخش سرمایشی مربوط به کولر‌های آبی، کولر‌های گازی و داکت اسپیلت هاست. هر کولر آبی در هر سال ۷۰۰ کیلووات ساعت مصرف دارد که فاصله آن با استاندارد تدوین شده بیش از دو برابر است. در بخش کولر‌های گازی شرایط نسبت به کولر‌های آبی وحشتناک‌تر است و در بخش داکت اسپیلت و چیلر‌ها نیز شرایط به مراتب بدتر است و دلیل اصلی این مشکل نیز نبود نظارت و استاندارد بر ساز و کار تولید و مصرف این سیستم‌های سرمایشی است.
محرابیان در بخش دیگری از سخنان خود گفت: اگر اقدامات و برنامه‌های وزارت نیرو در بخش تقاضا از طریق افزایش بهره وری به خوبی پیش برود، پیش بینی می‌کنیم که حداقل ۱۵ هزار مگاوات در بخش سرمایشی شاهد کاهش مصرف انرژی باشیم.

تولید سالانه ۵ میلیون حباب لامپ رشته‌ای در کشور
وی افزود: در گذشته تلاش خوبی برای تغییر لامپ‌های پرمصرف رشته‌ای به لامپ‌های کم مصرف صورت گرفت، اما باید در نظر داشت که لامپ‌های کم مصرف ۱۰ سال پیش نیز امروزه و با توجه به پیشرفت تکنولوژی دیگر پرمصرف محسوب می‌شوند، ضمن اینکه بر اساس آمار موجود امروزه نیز سالانه ۵ میلیون حباب لامپ رشته‌ای در کشور تولید می‌شود که آمار نگران کننده‌ای است.
محرابیان تأکید کرد: اگر در فرایند تولید ما بتوانیم یک استاندارد دقیق و قابل کنترل داشته باشیم می‌توانیم نظارت دقیق‌تری روی تولید محصولات و لوازم مصرف کننده برق داشته باشیم و به میزان قابل توجهی مصرف برق این محصولات را کاهش دهیم.
وی در ادامه ضمن تأکید بر موضوع بهینه سازی مصرف انرژی گفت: ما در موضوع بهینه سازی مصرف انرژی که از آن به عنوان گنج پنهان یاد می‌کنیم، با حداقل هزینه‌ها بیشترین سود را به دست آورده‌ایم که این سود دو طرفه بوده و هم برای تولید کننده انرژی و هم برای مصرف کننده انرژی قابل توجه است، ضمن اینکه در این فرایند فضا برای فعالیت کسب و کار‌های فراوانی نیز فراهم شده است.
وی ادامه داد: امیدواریم با نگاه موجود و همکاری مثبت وزارت صمت و سازمان ملی استاندارد ضمن به روز رسانی استاندارد‌ها و تقویت نظارت‌ها فضا را برای تولید محصولات کم مصرف تقویت کنیم.
محرابیان در ادامه افزود: در بسیاری از کشور‌های توسعه یافته مدیریت مصرف انرژی توسط مصرف کنندگان با اهرم قیمت انرژی مدیریت می‌شود و مصرف کنندگان هنگام خرید محصول برقی به میزان مصرف انرژی آن دقت زیادی می‌کنند، اما در اقتصاد کشور ما که در آن برای انرژی برق تعرفه ناچیزی در نظر گرفته شده است، باید با وضع قوانین و افزایش نظارت‌ها به سمت مدیریت مصرف انرژی برویم.
وی در بخش انتهایی سخنان خود ضمن قدردانی از تلاش‌ها برای اصلاح برچسب انرژی کولر‌های آبی تصریح کرد: وضع برچسب انرژی برای کولر‌های آبی در کنار الزام به تولید کولر با تکنولوژی BLDC که با کمک وزارت صمت و سازمان ملی استاندارد رقم خورد، اقدام بسیار ارزشمندی است که امیدواریم با همکاری شرکت‌های دانش بنیان و تولیدکننده‌های توانمند داخلی نقش موثری در حفظ سرمایه‌های کشور داشته باشد.