آغاز طرح واگذاری سامانه‌های خورشیدی به اقشار کم درآمد استان آذربایجان شرقی
آغاز طرح واگذاری سامانه‌های خورشیدی به اقشار کم درآمد استان آذربایجان شرقی
طرح واگذاری و بهره‌برداری از سامانه‌های خورشیدی تولید برق پنج کیلوواتی به اقشار کم درآمد در استان آذربایجان شرقی آغاز شد.

به گزارش خبرنگار «نبض انرژی» مدیرکل دفتر توسعه سامانه‌های مقیاس کوچک سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر (ساتبا)، در مراسم واگذاری و بهره‌برداری سامانه‌های خورشیدی در روستای هوجقان شهرستان مرند با بیان آغاز طرح واگذاری ۲ هزار سامانه خورشیدی به اقشار کم برخوردار استان آذربایجان‌شرقی، تصریح کرد: این طرح، یکی از طرح‌های خوب زیرساختی و محرومیت زدایی بعد از انقلاب اسلامی است چرا که برق زیر ساخت تمام بخش‌های توسعه‌ای است.
“جعفر محمد‌نژاد سیگارودی” با اشاره به اینکه وزارت نیرو در بحث خرید تضمینی برق تولیدی نیروگاه‌های مقیاس کوچک بخش خصوصی، بالاترین نرخ خرید تضمینی را به این طرح اختصاص داده است، گفت: دولت با ۲۰ سال خرید تضمینی تولید برق این سامانه‌ها، کمک حال مشمولین و صاحبان این سامانه‌ها خواهد بود.
“اکبر فرج‌نیا” مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق آذربایجان شرقی نیز در این مراسم گفت: خانوارهای تحت حمایت، می‌توانند با نصب سامانه‌های خورشیدی مقیاس کوچک پنج کیلوواتی روی پشت بام‌های منازل خود، علاوه بر کمک به توسعه انرژی‌های پاک، برق تولیدی سامانه های خورشیدی خود را تا ۲۰ سال به صورت تضمینی به وزارت نیرو بفروشند و کسب درآمد کنند.
گفتنی است در پایان این مراسم، سه واحد سامانه خورشیدی (فتوولتائیک) در روستای هوجقان شهرستان مرند، مورد بهره‌برداری قرار گرفت