تشکیل اتاق فکر فناوران صنعت آب و برق در دستور کار وزارت نیرو/ انتقال تکنولوژی به کشورهای توسعه یافته
تشکیل اتاق فکر فناوران صنعت آب و برق در دستور کار وزارت نیرو/ انتقال تکنولوژی به کشورهای توسعه یافته
وزیر نیرو انتقال تکنولوژی صنعت آب و برق ایران به سایر کشورهای توسعه یافته را جزئی از افتخارات این صنعت عنوان کرد و گفت: بر اساس آیین‌نامه حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان صنعت آب و برق، معافیت مالیاتی و همچنین ارائه تسهیلات ارزان قیمت به شرکت‌ها مانند تسهیلات ساخت بار اول در دستور کار قرار گرفته است.

به گزارش خبرنگار «نبض انرژی»  “علی اکبر محرابیان” ظهر امروز سه‌شنبه در «نشست هم‌اندیشی با شرکت‌های دانش بنیان فعال در صنعت آب و برق کشور» که با هماهنگی معاونت تحقیقات و منابع انسانی وزارت نیرو و با حضور 21 نماینده شرکت دانش‌بنیان برگزار شد، ضمن ارزیابی مثبت برگزاری این جلسه گفت: در این نشست هم‌اندیشی مسائل و چالش‌های شرکت‌های دانش بنیان در موضوعات مختلف از جمله تامین تجهیزات در صنعت آب و برق و تخصیص اعتبارات بررسی شد.
وزیر نیرو با اشاره به ایجاد اتاق فکر متشکل از فعالان عرصه دانش بنیان صنعت آب و برق افزود: امروز با حضور فعالان این عرصه مباحثی چون رعایت الگوی مصرف، صرفه‌جویی و مدیریت مصرف به صورت ویژه مورد بررسی قرار گرفت.
وی تاکید کرد: در کنار فرهنگ‌سازی برای تحقق این مهم، نیازمند ارائه فناوری‌های جدید هستیم و در این زمینه ابزارهای مدیریت مصرف باید به مشترکان ارائه شود.
وی با اشاره به ارائه ایده و دستاوردهای قابل ملاحظه شرکت‌های فناور و دانش‌بنیان در صنعت آب و برق اظهار کرد: بی‌تردید با بهره‌مندی از این یافته‌ها می‌توانیم گام بلندی برای مدیریت مصرف در کشور برداریم.
محرابیان با اشاره به هماهنگی‌های صورت گرفته در دولت و به خصوص معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برای جهت‌دهی، نظم‌دهی و ساماندهی فعالیت‌های فناوران گفت: در این زمینه آیین‌نامه حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان صنعت آب و برق در ابتدای سال جاری تصویب شد و با بهره‌مندی از حمایت‌های پیش‌بینی شده فعالیت این شرکت‌ها تسهیل یافته است.
وی در این زمینه تصریح کرد: از جمله این حمایت‌ها می‌توان به حمایت‌های مالی اشاره کرد که در این زمینه معافیت مالیاتی و همچنین ارائه تسهیلات ارزان قیمت به شرکت‌ها مانند تسهیلات ساخت بار اول در دستور کار قرار گرفته است.
محرابیان یادآور شد: به منظور ارائه تسهیلات به شرکت‌های دانش‌بنیان به خصوص در بند «ط» تبصره ۱۵ قانون بودجه ۱۴۰۱ اعتبار خوبی پیش‌بینی شده است.
وزیر نیرو با اشاره به ارائه گزارشی از روند فعالیت‌ها و پیشبرد اقدامات شرکت‌های دانش‎ بنیان در فروردین و اردیبهشت سال 1402، گفت: مقرر شده است که مسائل و چالش‌های شرکت‌های دانش بنیان به صورت ویژه بررسی و در جلسات هفتگی مطرح شوند.
وی یادآور شد: صنعت آب و برق صنعت پرافتخاری است که از ابتدای انقلاب تاکنون دستاوردهای ارزنده‌ای را کسب کرده و شاخصه‌های ارزشمندی را در مقایسه با کشورهای همسایه و نیز سایر کشورهای توسعه یافته در این صنعت از آن خود کرده است.
وزیر نیرو در پایان، انتقال تکنولوژی صنعت آب و برق ایران به سایر کشورهای توسعه یافته را جزئی از این افتخارات برشمرد.