35 درصد آب شرب هرمزگان از طریق آب شیرین‌کن‌ها تامین می‌شود
35 درصد آب شرب هرمزگان از طریق آب شیرین‌کن‌ها تامین می‌شود
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب هرمزگان در نشست با هیئت تحقیق و تفحص مجلس شورای اسلامی از تامین 35 درصد نیاز آبی استان از طریق شیرین‌سازی آب دریا خبر داد.

به گزارش خبرنگار «نبض انرژی»  “عبدالحمید حمزه‌پور” ضمن قدردانی از حساسیت نمایندگان مجلس شورای اسلامی و هیات تحقیق و تفحص با بیان اینکه خدمات نظام انقلاب اسلامی در حوزه آبرسانی قابل قیاس با پیش از انقلاب نیست، تصریح کرد: عملکرد آبفای هرمزگان در بیش از چهار دهه انقلاب اسلامی باعث شده تا در مجموع ۹۵.۸۸ درصد جمعیت این استان از شبکه آبرسانی بهره‌مند شوند.
به گفته وی، برای افزایش ظرفیت تولید آب، میزان بهره‌مندی و پاسخگویی به نیازهای آینده، ۳۵۲ پروژه نیمه تمام آب و فاضلاب در حال اجراست که تاکنون بیش از ۳۸ هزار میلیار ریال برای آن هزینه شده که برای تکمیل آن سه برابر هزینه انجام شده اعتبار لازم داریم.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب هرمزگان ادامه داد، از مجموع پروژه‌های نیمه تمام، ۲۵۲ پروژه در بخش روستایی، ۹۴ پروژه در بخش شهری و ۶ پروژه در بخش فاضلاب وجود دارد که با تخصیص اعتبار به سرانجام خواهد رسید.
وی در ادامه با اشاره به جهاد آبرسانی در هرمزگان گفت: در جریان قرارداد با قرارگاه امام حسن مجتبی(ع)، به ۶۷ روستا آبرسانی می‌شود که با اتمام آن جمعیتی بالغ بر ۸۹ هزار نفر از اجرای این طرح‌ها به آب پایدار دست خواهند یافت.
حمزه‌پور، همچنین با اشاره به ظرفیت ساحلی هرمزگان برای تامین آب مشترکان افزود: این استان پیشرو در شیرین‌سازی آب دریاست که در حال حاضر بیش از 35 درصد آب شرب استان را تولید می‌کنند.
به گفته وی، ظرفیت در مدار تولید آب‌شیرین‌کن‌های هرمزگان بیش از ۲۲۵ هزار مترمکعب در شبانه روز است که توسط ۴۲ سایت آب‌شیرین‌کن تولید می‌شود.
مدیرعامل آبفای هرمزگان، تسریع در پرداخت مطالبات سرمایه‌گذاران را مهم دانست و گفت: بخش اعظمی از تامین نیاز آبی هرمزگان بر دوش آب‌شیرین‌کن‌هاست که با تخصیص اعتبارات می‌توانیم نسبت به پرداخت مطالبات معوق اقدام کنیم.