عضو اتحادیه اروپا خواستار سقف قیمت ۳۰ دلاری برای نفت روسیه شد
عضو اتحادیه اروپا خواستار سقف قیمت ۳۰ دلاری برای نفت روسیه شد
وزیر خارجه استونی طی اظهاراتی تأکید کرد که اتحادیه اروپا باید سقف قیمت ۶۰ دلار در هر بشکه نفت روسیه را به نصف کاهش دهد و اقدامات مشابهی را علیه صادرات گاز طبیعی مایع (LNG) این کشور نیز اعمال کند.

به گزارش خبرنگار «نبض انرژی»به نقل از راشاتودی، اورماس رینسالو، وزیر خارجه استونی طی اظهاراتی تأکید کرد که اتحادیه اروپا باید سقف قیمت 60 دلار در هر بشکه نفت روسیه را به نصف کاهش دهد و اقدامات مشابهی را علیه صادرات گاز طبیعی مایع (LNG) این کشور نیز اعمال کند.

به گفته این رسانه، رینسالو تاکید کرد که محدودیت فعلی 60 دلار در هر بشکه “بسیار بالا” است و باید به 30 دلار در هر بشکه کاهش یابد زیرا “روسیه میلیاردها دلار از این تجارت درآمد دارد.

سقف قیمت صادرات دریایی نفت روسیه به میزان 60 دلار در هر بشکه توسط اتحادیه اروپا در 5 دسامبر اعلام شد.

این محدودیت شرکت های غربی را از ارائه بیمه و سایر خدمات به محموله های نفت روسیه منع می کند، مگر اینکه محموله با قیمت تعیین شده یا کمتر از آن خریداری شود.

اتحادیه اروپا تعهداتی را از اعضای خود برای بازنگری سقف قیمت نفت روسیه هر دو ماه یکبار و تعیین سقف های آتی حداقل 5 درصد کمتر از میانگین نرخ های بازار گرفته است.

به گفته وزارت دارایی روسیه، میانگین قیمت نفت خام اورال این کشور بین 15 ژانویه تا 14 فوریه 46.82 دلار در هر بشکه بوده است.

استونی همچنین خواستار اعمال سقف قیمت اضافی برای LNG روسیه شده است.

طبق گزارش آژانس بین‌المللی انرژی، در حالی که محموله‌های نفت مسکو به اتحادیه اروپا به میزان دو سوم کاهش یافته، صادرات LNG این کشور افزایش یافته است و فرانسه، بلژیک و اسپانیا خریداران اصلی آن هستند.

سرویس آمار فدرال روسیه در اوایل ماه جاری میلادی گزارش داد که تولید LNG در روسیه با 8.1 درصد افزایش در سال گذشته به رکورد 32.5 میلیون تن رسید و تنها در کارخانه ساخالین-2، 11.5 میلیون تن سوخت تولید شد.

منبع: تسنیم