تولید اتوبوس های برقی در کشورگام بسیار مهم در کاهش آلودگی هوای کلانشهرها است
تولید اتوبوس های برقی در کشورگام بسیار مهم در کاهش آلودگی هوای کلانشهرها است
رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست با اشاره به راهکارهای کاهش آلودگی هوا گفت :تولید اتوبوس های برقی در کشور یک گام بسیار مهم در کاهش آلودگی هوای کلانشهرها است.

به گزارش خبرنگار «نبض انرژی»علی سلاجقه رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست، در حاشیه بازدید از خط تولید شرکت ایران‌خودرو دیزل به عنوان بزرگترین شرکت تولیدکننده خودروهای تجاری در خاورمیانه، دستاوردهای این شرکت در حوزه تولید داخل را از افتخارات کشور توصیف و اظهار کرد: ما باید تلاش کنیم تا با افزایش تنوع و کیفیت در تولید محصولاتمان، زمینه رقابت با دیگر تولیدکنندگان را در عرصه های بین‌المللی را فراهم آوریم.

معاون رییس جمهور با تاکید بر لزوم تولید خودروهای باکیفیت بر اساس استانداردهای روز دنیا برای کاهش انتشار آلاینده های جوی، تصریح کرد: البته وزارت نفت هم باید سوخت تولیدی متناسب با یورو 5 و6را ارایه کند.

رییس سازمان حفاظت محیط‌زیست خاطرنشان کرد: در اجلاس کاپ ۲۷ در شرم الشیخ مصر مطرح شد که تا سال 2026 هر کالایی که می خواهد وارد یا صادر شود باید برچسب کربن داشته باشد، بنابراین ما هم باید در فرآیند کیفی سازی سوخت گام‌های جدی برداریم.

وی با ابراز رضایت از عملکرد شرکت ایران‌خودرو دیزل در مدیریت پسماند و پساب، گفت: البته در مورد آنچه در جو منتشر می شود، این شرکت باید تلاش نماید تا با رعایت استانداردهای محیط زیستی،همواره سبز بماند، در مجموعه ایران‌خودرو دیزل این ظرفیت وجود دارد که با برنامه‌ریزی درست و به روز کردن خط تولید در یک بازه زمانی مشخص، فناوری‌های خودروها را ارتقاء دهد و به سمت تولید خودروهای برقی کم مصرف و منطبق با استاندارد روز دنیا برود.

سلاجقه با اشاره به تولید اولین اتوبوس تمام برقی کشور در مجموعه ایران خودرو دیزل، گفت: تولید اتوبوس‌های برقی در کشور یک اقدام بسیار مهم است،  استفاده از این اتوبوس‌ها در ناوگان حمل و نقل عمومی کلانشهرهایی چون تهران که بیشترین سهم آلودگی هوای آن مربوط به وسایط نقلیه متحرک است بسیار کارگشا خواهد بود.

جواد توسلی مدیرعامل ایران‌خودرو دیزل هم در این بازدید با اشاره به وجود 321 هزار خودروی تجاری فرسوده در کشور، گفت: با خروج این خودروها از چرخه فعالیت، 25 میلیارد لیتر صرفه جویی سوخت در یک بازه 5 ساله اتفاق می افتد.

وی در ادامه ، گزارشی از برخی اقدامات محیط زیستی این مجموعه در زمینه ایجاد تصفیه خانه فاضلاب، توسعه فضای سبز و غیره ارایه کرد.