اتصال ۳۱ واحد جدید نیروگاهی به ظرفیت شبکه برق کشور
اتصال ۳۱ واحد جدید نیروگاهی به ظرفیت شبکه برق کشور
معاون توسعه طرح‌های شرکت برق حرارتی گفت: از ابتدای شروع به کار دولت سیزدهم تاکنون ۳۱ واحد جدید نیروگاه حرارتی به ظرفیت چهار هزار و ۶۹۵ مگاوات در راستای کمک به کاهش خاموشی‌ها و ایجاد برق پایدار در شبکه سراسری وارد مدار شده است.

به گزارش خبرنگار «نبض انرژی» به طور حتم توسعه صنایع در بخش‌مختلف یکی از اقدامات دولت‌هاست که در این زمینه برنامه‌هایی را تدوین و به مرحله اجرا در می‌آورند در این بین وزارت نیرو نیز همزمان با آغاز بکار دولت سیزدهم برنامه‌های محتلفی برای توسعه آب و برق در اولویت کاری خود قرار داد که یکی از آن‌ها بحث توسعه نیروگاه‌ها در کشور است تا با این روش بتوانند بخشی از انرژی مورد نیاز جامعه را برطرف کند.
در همین رابطه محمد رمضانی معاون توسعه طرح‌های شرکت برق حرارتی، با اشاره به آخرین وضعیت پروژه‌های نیروگاه‌های حرارتی کشور، گفته است: از ابتدای شروع به کار دولت سیزدهم تاکنون پنج هزار و ۷۳۰ مگاوات به ظرفیت نیروگاه‌های حرارتی کشور افزوده شده است که این اقدام از طریق سنکرون ۳۱ واحد جدید نیروگاهی به ظرفیت چهار هزار و ۶۹۵ مگاوات و همچنین رفع محدودیت نیروگاه‌های بخاری و افزایش توان عملی نیروگاه‌های گازی موجود به ظرفیت یک‌هزار و ۳۵ مگاوات محقق شده است.
وی تصریح کرد: واحد‌های سنکرون شده جدید شامل بخش گاز نیروگاه‌های سیکل‌ترکیبی هنگام، ایران ال ان جی (سه واحد)، قشم پاسارگارد، آریان زنجان (دو واحد)، مهتاب کویر (دو واحد)، شهید باکری، تربت‌حیدریه، فولاد بوتیا، دوکوهه و واحد‌های گازی کوچک میانرود، زاهدان (سه واحد) و صبای دهلران (چهار واحد) بوده است.
رمضانی افزود: همچنین در این مدت واحد‌های بخار نیروگاه‌های سیکل‌ترکیبی جهرم، هریس، ارومیه، چابهار، بعثت پارس جنوبی، غرب کارون، عسلویه، فردوسی، خرم‌آباد و سبلان نیز به شبکه سراسری برق کشور متصل شده است.
وی با اشاره به اینکه ظرفیت نیروگاه‌های حرارتی کشور به ۷۳ هزار و ۶۹۵ مگاوات رسیده است، گفت: در حاضر ۶۱۲ واحد تولید برق حرارتی در ۱۳۴ نیروگاه کشور وظیفه تولید برق پایدار برای مشترکان سراسر کشور را بر عهده دارند که ۶۸ درصد از این ظرفیت در اختیار بخش خصوصی است.