لرستان پایلوت آموزش فرهنگی حوزه محیط زیست کشور
لرستان پایلوت آموزش فرهنگی حوزه محیط زیست کشور
معاون آموزش و مشارکت‌های مردمی سازمان حفاظت محیط‌زیست کشور گفت: لرستان به‌عنوان پایلوت آموزش شهروندی در حوزه حفاظت محیط زیست کشور معرفی شد.

به گزارش خبرنگار «نبض انرژی»نوراله مرادی بیست و دوم بهمن در نشستی با حضور مدیرکل حفاظت محیط زیست لرستان و نایب رئیس شورای اسلامی شهر خرم‌آباد به عنوان نماینده شهرداری این شهر با معاون آموزش و مشارکت‌های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست کشور برگزار شد، ضمن تقدیر از تلاش‌های صورت گرفته در حوزه آموزش و فرهنگ‌سازی در استان لرستان گفت: اجرای طرح‌هایی چون افتتاح اولین و بیشترین خانه‌های محیط زیست کشور در لرستان، ایجاد اولین خانه فناور محیط زیست کشور در استان و اقدامات مؤثر در راستای ارزش‌گذاری اقتصادی منابع پایه لرستان و همچنین توسعه موزه‌های تنوع زیستی استان که بهترین محل برای آموزش شهروندی هستند.

وی لرستان را به یکی از پیشروترین استان‌ها در مباحث آموزش و فرهنگ‌سازی محیط زیستی در کشور دانست که علاوه بر پرچمداری آموزش عشایری کشور بعنوان پایلوت آموزش شهروندی نیز انتخاب شده است.

مرادی اظهار امیدواری کرد با توان و تعامل مثبتی که در مجموعه محیط زیست استان وجود دارد لرستان می‌تواند در زمینه آموزش شهروندی در حوزه‌های محیط‌ زیستی گام‌های مؤثری را بردارد و طرح آموزش شهروندی استان بعنوان الگو به سایر استان‌ها تسری یابد.

در ادامه علی سالاروند، مدیرکل حفاظت محیط‌زیست لرستان در این نشست ضمن تشکر و قدردانی از معاون آموزش و مشارکت‌های مردمی سازمان حفاظت محیط‌ زیست کشور گفت: استان پیش از این اقداماتی را از جمله آموزش جوامع محلی واقع در مناطق تحت مدیریت و توانمندسازی‌ جوامع محلی اطراف تالاب‌های استان را با عقد تفاهم‌نامه با دانشگاه‌های استان شروع کرده و موفقیت‌های خوبی در این زمینه‌ها داشته است لذا توجه استان به طرح آموزش شهروندی در حوزه‌های محیط‌ زیست به دلیل نیاز و خواست مردمی که در این زمینه و برای اجرای درست قوانین پسماند، هوا، آب و … احساس شده، برنامه‌ریزی شده است.

وی با تشکر از شورای اسلامی و شهرداری خرم‌آباد بیان کرد: این پیشنهاد اولین بار در جلسه دکتر مرادی با سمن‌های محیط زیستی استان در محل شهرداری خرم‌آباد توسط نایب رئیس شورای اسلامی و رئیس مرکز پژوهش‌های شورای اسلامی این شهر به‌عنوان نماینده شورای اسلامی و شهرداری مطرح شده بود که طرح آن هم پس از بررسی‌های اولیه آماده اجرا توسط سازمان محیط زیست کشور با محوریت اداره‌کل محیط زیست لرستان است.

سالاروند ساختارسازی اجرایی و عملیاتی و همچنین ایجاد پویش‌های مردمی بخصوص در امور مدیریت پسماند، افزایش سرانه فضای سبز شهری، ایجاد کمربندهای سبز شهری، مباحث آلودگی هوا، گرد و غبار و آگاهی‌رسانی مباحث حقوق شهروندی در حوزه محیط زیست و… را از جمله اهداف این طرح برشمرد.

مدیرکل محیط زیست لرستان افزود: استان به لحاظ آموزش و فرهنگ‌سازی قابلیت‌های خوبی دارد که با مساعدت سازمان حفاظت محیط زیست کشور و همکاری شوراهای اسلامی و شهرداری‌های استان می‌تواند گام‌های مؤثری در بحث آموزش‌های زیست محیطی بردارد و همچون برنامه‌های قبلی اجرا شده در استان سربلند باشد.

در این جلسه مجید دریکوند، نایب رئیس شورای اسلامی شهر خرم‌آباد ضمن تشکر از معاونت آموزش سازمان حفاظت محیط زیست و اداره‌کل حفاظت محیط زیست لرستان به خاطر ارائه فرصت به استان و شورای اسلامی و شهرداری خرم‌آباد برای اجرای مسؤلیت اجتماعی خود در قبال محیط‌زیست و حقوق شهروندی، برنامه‌های آتی شورای اسلامی شهر خرم‌آباد و شهرداری این شهر را در این زمینه تشریح کرد و از دکتر مرادی برای حضور در مراسم افتتاحیه این طرح دعوت کرد.