صادرات نفت آذربایجان از ترکیه متوقف ماند
صادرات نفت آذربایجان از ترکیه متوقف ماند
سخنگوی شرکت بریتیش پترولیوم (BP) اعلام کرد صادرات نفت جمهوری آذربایجان از بندر سیهان ترکیه هنوز ازسرگرفته نشده و زمان از سرگیری صادرات همچنان نامشخص است.

به گزارش«نبض انرژی»همه اسکله‌های بندر سیهان ترکیه در کرانه شرقی دریای مدیترانه که معمولا حدود یک میلیون بشکه در روز نفت صادر می‌کند، روز دوشنبه پس از وقوع دو زلزله ویرانگر، در اقدام احتیاطی و برای بررسی ایمنی، تعطیل شدند.

جریان نفت از طریق خطوط لوله منتهی به پایانه نفتی سیهان، اواخر روز سه‌شنبه از سر گرفته شد. خط لوله باکو-تفلیس-سیهان (بی تی سی)، عمدتا نفت جمهوری آذربایجان را منتقل می کند. طبق آماری که از سوی بلومبرگ گردآوری شده است، صادرات از طریق این خط لوله، ماه گذشته به حدود ۶۱۵ هزار بشکه در روز رسیده بود.

یکی از سه اسکله این بندر که محل بارگیری نفت عراق است و از طریق خط لوله جداگانه کرکوک-سیهان به این بندر منتقل می‌شود، بعدازظهر سه‌شنبه گشایش یافت. این کشور حدود ۴۵۰ هزار بشکه در روز نفت به سیهان ارسال می‌کند. یک منبع آگاه گفت: صادرات ماهانه عراق از این بندر از اختلال مذکور متاثر نخواهد شد.

بر اساس گزارش بلومبرگ، بریتیش پترولیوم ۳۰.۱ درصد از سهم در پایانه بی تی سی دارد و شرکای دیگر، شامل شرکت انرژی دولتی سوکار آذربایجان، Mol Nyrt و اِنی ایتالیا هستند.

منبع:ایسنا