ژاپن هم تحریم محصولات نفتی روسیه را اجرا می‌کند
ژاپن هم تحریم محصولات نفتی روسیه را اجرا می‌کند
وزارت خارجه ژاپن اعلام کرد که این کشور با اتخاذ تدابیری برای محدود کردن قیمت محصولات نفتی روسیه به متحدان غربی خود پیوسته است.

به گزارش خبرنگار «نبض انرژی»به نقل از راشاتودی، وزارت خارجه ژاپن روز دوشنبه اعلام کرد که این کشور با اتخاذ تدابیری برای محدود کردن قیمت محصولات نفتی روسیه به متحدان غربی خود پیوسته است.

بر اساس این گزارش، اتحادیه اروپا و کشورهای گروه 7 دو سقف قیمت را برای واردات از روسیه معرفی کردند که تجارت محصولات پالایش شده را با قیمتی بالاتر از نفت و آنهایی که با تخفیف فروخته می شوند را هدف قرار می دهد.

سقف توافق شده برای گازوئیل 100 دلار در هر بشکه و برای محصولات با تخفیف مانند نفت کوره 45 دلار در هر بشکه تعیین شده است.

این مکانیسم در 5 فوریه، دو ماه پس از سقف قیمت اولیه 60 دلاری برای نفت خام دریایی روسیه، اجرایی شد. ایالات متحده، استرالیا و سایر کشورهای G7 قبلاً این اقدام را به عنوان بخشی از تحریم هایی که برای محدود کردن درآمدهای مسکو از صادرات انرژی در بحبوحه جنگ اوکراین طراحی شده است، اتخاذ کرده‌اند.

وزارت خارجه ژاپن در اعلامیه خود گفت: در رابطه با وضعیت کنونی اوکراین و به منظور کمک به تلاش‌های بین‌المللی برای حل این مشکل… کشور ما در حال اتخاذ تدابیری برای ممنوعیت واردات نفت خام و فرآورده‌های نفتی تولید شده در روسیه بالاتر از قیمت نهایی است.

این وزارتخانه افزود که قراردادهایی که از پیش تعیین شده و بارگیری آنها قبل از 5 فوریه صورت گرفته است، از این محدودیت‌ها مستثنی هستند.

سقف قیمت فرآورده های نفتی روسیه، همانطور که در مورد محدودیت های قبلی وجود داشت، شرکت های کشتیرانی، بیمه و بیمه اتکایی غربی را از حمل و نقل محموله های روسیه منع می کند مگر اینکه به قیمت تعیین شده یا کمتر از آن فروخته شوند.

مسکو به این محدودیت‌ها واکنش نشان داده و فروش نفت و فرآورده‌های پالایش‌شده به خریدارانی را که این سقف را رعایت می‌کنند، غیرقانونی اعلام کرده است.

فرمان ممنوعیت تحویل نفت و فرآورده های نفتی از روسیه به کشورهایی که در قراردادهای خود سقف قیمتی اعمال می کنند از اول فوریه 2023 اجرایی شد و تا اول ژوئیه 2023 معتبر است.

این فرمان همچنین در صورتی که قراردادها به طور مستقیم یا غیرمستقیم به این سقف قیمت اشاره کنند، تحویل نفت و فرآورده های نفتی را ممنوع می کند.

تاریخ اجرای ممنوعیت عرضه فرآورده های نفتی روسیه به قیمت زیر سقف متعاقباً توسط دولت این کشور تعیین خواهد شد.

منبع: تسنیم