باز تعریف مسیر توسعه صنعت پتروشیمی کلید خورد
باز تعریف مسیر توسعه صنعت پتروشیمی کلید خورد
مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری و توسعه صنایع تکمیلی خلیج فارس (پترول) با بیان اینکه مجموعه پترول، برنامه‌های توسعه‌ای شرکت‌های بین المللی را مورد بررسی و مطالعه قرار داده است، گفت: نتایج این مطالعات اکنون در مرحله امکان سنجی اقتصادی است.

به گزارش«نبض انرژی»رشید قانعی در جمع خبرنگاران افزود: مطالعات انجام شده بر روی برنامه توسعه‌ای و عملکردی شرکت های بزرگ دنیا مانند باسف، بازل و سابیک نشان می دهد که رویکرد این شرکت ها توسعه حوزه صنایع تکمیلی و پایین دست صنعت پتروشیمی متمرکز شده است.

مدیرعامل پترول با اشاره به اینکه اطلاعات به دست آمده در اختیار هلدینگ خلیج فارس قرار گرفته است، اظهار کرد: این مطالعات که برای انجام آن زمان قابل توجهی صرف شده است، بر لزوم توسعه صنایع تکمیلی و پایین دستی صنعت پتروشیمی تاکید دارد.

وی با اشاره به اینکه در زمینه تکمیل زنجیره ارزش افزوده صنعت پتروشیمی و حرکت به سمت توسعه صنایع تکمیلی و پایین دستی اقدامات مهمی انجام شده است، افزود: یکی از کارهای صورت گرفته تشویق و تسریع حضور شرکت‌های دانش بنیان در این زنجیره و استفاده حداکثری از توانمندی آنهاست.

قانعی ادامه داد: به این منظور اخیراً تفاهم نامه ای میان هلدینگ خلیج فارس با معاونت علمی ریاست جمهوری به منظور ارتقای زنجیره ارزش پتروشیمی و با محوریت ایجاد صندوق خطر پذیر حوزه پتروشیمی به امضا رسید. این صندوق از تقویت فعالیت‌های دانش‌بنیان حمایت می‌کند.

دستیار مدیرعامل هلدینگ خلیج فارس در توسعه صنایع دانش بنیان و پایین دستی پتروشیمی بیان کرد: همچنین در ۲۴ تا ۲۶ آبان ماه قرار است که نمایشگاهی با محوریت ساخت داخل در جزیره کیش برگزار شود که مکمل همایش پتروفن آذرماه است.

وی با اشاره به شعار سال و توجه ویژه هلدینگ خلیج فارس به تقویت همکاری ها با دانش بنیان ها و توسعه پایین دستی افزود: نمایشگاه ساخت داخل امسال متفاوت از سال های قبل خواهد بود. چراکه به طور ویژه توسعه پایین دستی صنعت پتروشیمی را مورد توجه قرار داده است. پیش بینی ما این است که در زمینه توسعه صنایع تکمیلی و پایین دستی تفاهم نامه‌ها و قراردادهای متعددی با دانش بنیان‌ها در حاشیه نمایشگاه امضا شود.