ورود نیروگاه‌های تجدیدپذیر به بازار بورس/ رشد چشمگیر نیروگاه‌ها در سال ۴۰۲
ورود نیروگاه‌های تجدیدپذیر به بازار بورس/ رشد چشمگیر نیروگاه‌ها در سال ۴۰۲
وزیر نیرو از ورود انرژی تولیدی نیروگاه‌های تجدیدپذیر به بورس با هدف رونق و سرمایه‌گذاری بیشتر در این حوزه خبر داد.

به گزارش«نبض انرژی»علی‌اکبر محرابیان ۱۳ بهمن ماه در حاشیه افتتاح نیروگاه خورشیدی پاسارگاد دامغان در جمع خبرنگاران اظهار کرد: پیش‌بینی می‌شود طی یک سال آتی شاهد رشد چشمگیر تولید انرژی‌های تجدیدپذیر در کشور باشیم.

وی با بیان اینکه برنامه‌ریزی شده از سال ۴۰۲ تمامی انرژی تولیدی نیروگاه های تجدیدپذیر از بورس ارائه شود ادامه داد: قیمت انرژی تولیدی این نیروگاه ها با ورود به بورس، در تابلو بورس درج و با تضمین حداقل سود و بازگشت سرمایه، قیمت پایه در تابلو درج و از این طریق زمینه برای سرمایه گذاری بیشتر در این صنعت فراهم می‌شود.

وزیر نیرو با اشاره به تضمن بازگشت سرمایه و سوده شدن سرمایه گذاری در این بخش پیش‌بینی کرد: رقابت و سرمایه‌گذاری ها در حوزه انرژی‌های تجدیدپذیر بسیار افزایش یابد.

محرابیان با بیان اینکه برنامه ریزی خوبی در این بخش در کشور صورت گرفته گفت: تلاش شده با استفاده از ماده ۱۲ قانون رفع موانع تولید بستری فراهم شود که کل سرمایه گذاری به همراه حداقل سود به سرمایه گذاران برگردد.

وی تنها راه توسعه این صنعت را سوده کردن آن دانست و ادامه داد: خوشبختانه سرمایه گذاران و صنایع بزرگی همچون شرکت های فولادی و معدنی به این عرصه وارد شدند و همین نویددهنده رشد و توسعه این بخش است.

وزیر نیرو از سال آینده به عنوان سال توسعه این نیروگاه ها در سطح کشور نام برد و اظهار کرد: البته به موازات راه اندازی این نیروگاه‌ها از نیروگاه‌های موردی و کوچک مقیاس نیز غافل نشدیم .

محرابیان طراحی نیروگاه های 5 کیلوداتی در منازل را از جمله دیگر تلاش های این وزارتخانه برای افزایش سرمایه گذاری در بخش انرژی های پاک خواند و افزود: در این طرح زمینه درآمدزایی برای خانواده های تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی از طریق نصب پنل خورشیدی بر بام منزلشان فراهم شده است. ضمن اینکه تسهیلات قرض الحسنه خوبی در این بخش نیز فراهم شده و برق تولیدی آنها نیز خرید تضمینی شده است.

این عضو کابینه تصریح کرد: مهمترین مولفه برای توسعه انرژی های تجدیدپذیر در کشور این است که شرایطی فراهم نیم که سرمایه گذاری در این بخش دارای صرفه اقتصادی باشد. خوشبختانه با برنامه ریزی که صورت گرفته این مهم تضمین شده است.

وی با اشاره به راه اندازی نیروگاه 10مگاواتی دامغان گفت: میزان تولید برق این نیروگاه به تنهایی بیش از مصرف برق خانگی شهر دامغان است. و در مجموع برق خانگی و صنعت و…حدودا 60 تا 70 درصد نیاز شهرستان به انرژی را تامین می‌کند.

محرابیان در پاسخ به پرسشی در ارتباط با مزیت هاای این نیروگاه اظهار کرد: مهمترین مزیت این نیروگاه این است که برخلاف نیروگاه های حرارتی که آب زیادی مصرف می کنند، نیاز به هیچگونه آب مصرفی ندارد. مزیت دیگر آن این است که نیاز به سوخت ندارد و مهمتر از این دو مزیت این نیروگاه ها این است که دوستدار محیط زیست هستند و هیچگونه آلایندگی در محیط زیست ایجاد نمی‌کنند.

وی از کشورمان به عنوان یک جغرافیای مستعد برای توسعه انرژی های تجدیدپذیر نام برد و بیان کرد: کشور ما دارای گستره بسیار وسیعی است و اراضی مستعد زیادی برای تولید انرژی های تجدیدپذیر دارد. ضمن اینکه به طور متوسط کشور ما بیش از 300روز تابشی دارد.
این عضو کابینه سیزدهم با اشاره به بهره مندی نیروگاه دامغان از تکنولوزی های نوین گفت: صفحات این نیروگاه متحرک هستند و متناسب با شعاع تابش خورشیدی تغییر می کنند و همین راندمان این نیروگاه را افزایش می دهد.

وزیر نیرو با بیان اینکه تولید برق در این نیروگاه هم در رو و هم در پشت صفحات صورت می گیرد اضافه کرد: وقتی خورشید به این صفحات می تابد نور خورشیدی با برخورد به رنگ سفیدی که ریر صفحات طراحی شده بازتابش می یابد و از همین رو علاوه بر تولید برق از طریق تابش به سطح بالایی پنل، با بازتابش آن، در پست صفحات نیز زمینه تولید انرژی فراهم می شود و از همین رو میزان تولید انرژی در این صفحات متحرک و دو سویه به مراتب بیشتر است.