افزایش ۲ برابری هزینه واردات نفت آلمان در ۱۰ ماه ابتدایی ۲۰۲۲
افزایش ۲ برابری هزینه واردات نفت آلمان در ۱۰ ماه ابتدایی ۲۰۲۲
آلمان ۵۱.۶ میلیارد یورو و (۵۵.۹۸ میلیارد دلار) برای واردات نفت خام در ۱۰ ماه ابتدایی ۲۰۲۲ هزینه کرده‌است، یعنی ۱۱۷.۷ درصد بیشتر از همین‌ دوره در ۲۰۲۱.

به گزارش خبرنگار «نبض انرژی»به نقل از رویترز، حجم واردات نفت خام آلمان 11.1 درصد در 10 ماه ابتدایی 2022 نسبت‌به سال قبل‌از آن افزایش داشت که نتیجه بهبود اقتصاد این کشور از بحران کرونا بود. اما هزینه واردات نفت این کشور هم به‌خاطر بالا رفتن قیمت این کالا بیش از دوبرابر شد.

 روسیه همچنان بزرگ‌ترین عرضه‌کننده نفت به آلمان بود و 27.2 درصد از سهم واردات نفت این کشور را در این دوره 10 ماهه در اختیار داشت.

 اتحادیه اروپا در پنجم دسامبر سال گذشته میلادی واردات نفت خام از روسیه را ممنوع کرد و کشورهای عضو گروه 7 هم یک سقف قیمت برای صادرات نفت روسیه از طریق دریا تعیین کردند. این تحریم‌ها بخشی از پاسخ غرب به حمله روسیه و اوکراین در فوریه سال گذشته میلادی بود.

23.5 درصد از واردات نفت آلمان در 10 ماهه ابتدایی 2022 از دریای شمال انگلیس و نروژ می‌آمد و واردات از اوپک 16.8 درصد از کل واردات این کشور را تشکیل می‌داد. سایر صادرکنندگان نفت آلمان را هم کشورهایی مانند قزاقستان و آمریکا تشکیل می‌دادند.

 تأخیر در انتشار این اطلاعات نشان می‌دهد تأثیر تحریم‌ها علیه روسیه و اقدامات متقابل این کشور درمورد جریان انرژی مخصوصاً آلمان به‌عنوان بزرگ‌ترین اقتصاد اروپا به‌تدریج ظاهر می‌شود.

 واردات نفت آلمان از ژانویه سال گذشته میلادی تا اکتبر از تمام منابع به 73.6 میلیون تن می‌رسید، درحالی‌که در همین دوره در 2021 برابر با 66.2 میلیون تن بود.

 این کشور 51.6 میلیارد یورو و (55.98 میلیارد دلار) برای واردات نفت خام در این 10 ماه هزینه کرده‌است، یعنی 117.7 درصد بیشتر از همین‌ دوره در 2021.

 متوسط قیمتی که آلمان طی 10 ماه ابتدایی 2022 برای واردات هر تن نفت پرداخته 66.4 درصد نسبت‌به همین دوره در 2021 افزایش یافته و برابر با 701.73 یورو بوده‌است.

منبع: تسنیم