افزایش ظرفیت نیروگاه‌های برق کشور در چهار دهه گذشته به بیش از 89 هزار مگاوات
افزایش ظرفیت نیروگاه‌های برق کشور در چهار دهه گذشته به بیش از 89 هزار مگاوات
رشد و پیشرفت صنعت آب و برق با احداث سدهای ملی، تصفیه‌خانه آب و فاضلاب، احداث شبکه‌های آبیاری و زهکشی، برق‌رسانی به روستاها و افزایش ظرفیت نیروگاه‌های حرارتی و تجدیدپذیر نشان از خدمات صادقانه در صنعت پیشرو کشور دارد که در این راستا می‌توان به بهره‌مندی بیش از 99 درصد جمعیت شهری کشور از آب سالم و پایدار و افزایش ظرفیت نیروگاه‌های برق کشور در چهار دهه گذشته به بیش از 89 هزار مگاوات اشاره کرد.

به گزارش خبرنگار «نبض انرژی» بهره‌مندی مناطق مختلف کشور از آب سالم و پایدار از جمله وظایف اصلی دولت محسوب می‌شود؛ در راستای تحقق این اصل از ابتدای انقلاب اسلامی ایران تا به امروز اقدامات بنیادینی صورت گرفته و وزارت نیرو به عنوان یکی از ارکان دولت به منظور ارتقای سطح کیفی و کمی آب در شهرها و روستاهای کشور برنامه‌های مختلفی را پیش‌بینی و اجرایی کرده است.
بر اساس آخرین آمار دفتر برنامه‌ریزی راهبردی و تلفیقی وزارت نیرو، میزان بهره‌مندی جمعیت شهری از آب سالم، بهداشتی و پایدار در ابتدای دولت سیزدهم برابر با 99.87 درصد است، این در حالی است که این عدد در ابتدای انقلاب اسلامی 74.6 درصد را شامل می‌شد.
همچنین بر اساس این آمار، میزان بهره‌مندی جمعیت روستایی کشور در سال 1357 برابر با 12 درصد بوده که با اقدامات جهادی صورت گرفته برای تامین آب شرب سالم و پایدار، میزان بهره‌مندی روستاها از این امکان در دی‌ماه سال‌جاری به بیش از 85 درصد رسیده است.
اما در بخش احداث و راه‌اندازی تصفیه‌خانه‌های آب شهری نیز شاهد حرکت رو به پیشرفت کشور هستیم؛ در ابتدای انقلاب اسلامی مجموع کشور از 27 تصفیه‌خانه آب شهری بهره‌مند بود، اما امروز این عدد به 169 تصفیه‌خانه شهری ارتقا یافته است.
در حوزه اجرای طرح‌های ویژه آبرسانی دولت سیزدهم نیز اجرای 87 طرح ویژه در دستور کار قرار گرفت؛ در این باره ساخت 32 تصفیه‌خانه آب به ظرفیت 2.65 میلیون مترمکعب در روز، احداث 1500 کیلومتر خطوط انتقال آب و نیز راه‌اندازی سامانه‌های نمک‌زدایی در مناطق مختلف پیش‎بینی شده است.
توسعه و احداث تصفیه‌خانه‌های آب‌وفاضلاب نیز از جمله اقداماتی است که دولت جمهوری اسلامی ایران از ابتدای پیروزی انقلاب اهتمام ویژه‌ای نسبت به آن داشته است، چراکه توجه به بخش آب و فاضلاب کشور در سلامت جامعه و پیشگیری از شیوع بیماری‌ها نقش بسزایی دارد؛ بر این اساس به رغم وجود تنها چهار تصفیه‌خانه آب و فاضلاب در ابتدای انقلاب اسلامی، امروز شاهد بهره‌برداری از 263 تصفیه‌خانه در سراسر کشور هستیم.
از برنامه‌های ویژه دولت سیزدهم در این زمینه می‌توان به اجرای 101 طرح ویژه فاضلاب و احداث 69 تصفیه‌خانه فاضلاب شهری به ظرفیت 1.7 میلیون متر مکعب در روز اشاره کرد، علاوه بر آن، توسعه‌ 4600 کیلومتر شبکه‌ جمع‌آوری فاضلاب و افزایش شاخص تحت پوشش از 52.64 به 56.64 درصد از دیگر اقدامات دولت مردمی درخصوص صنعت آب و فاضلاب محسوب می‌شود.
در بخش دیگری از آمار ارسالی دفتر برنامه‌ریزی راهبردی و تلفیقی وزارت نیرو به عملکرد قابل ملاحظه دولت در زمینه سدسازی اشاره شده است. با توجه به رشد جمعیت شهری و افزایش مصرف منابع طبیعی، اهمیت تامین و ذخیره‌سازی آب مصرفی در بخش‌های شرب، کشاورزی و صنعتی دوچندان شده و این مهم به نوعی به یکی از دغدغه‌های جدی متولیان امر به‌ویژه وزارت نیرو تبدیل شده است که خوشبختانه شاهد عملکرد مطلوب این بخش در حوزه سدسازی هستیم؛ تا جایی که تعداد 19 سد در ابتدای انقلاب اسلامی، اکنون به 195 سد رسیده است.
همچنین بر اساس عملکرد مقایسه‌ای این گزارش، تا اوایل انقلاب اسلامی، 552 هزار هکتار شبکه آبیاری و زهکشی در کل کشور احداث شده بود که این رقم در دولت سیزدهم به بیش از 2388 هزار هکتار رسیده است.
از دیگر اقدامات ویژه صنعت آب و فاضلاب در دولت سیزدهم، می‌توان به طرح جهاد آبرسانی و تامین آب 10 هزار روستای کشور با جمعیت تحت پوشش 4 میلیون و 750 هزار نفر اشاره کرد؛ در این طرح بیش از 21 هزار کیلومتر خطوط انتقال آب احداث شده است.
با در نظر گرفتن گستردگی و پراکندگی روستایی در کشور، این طرح با رشد مناسبی در حال اجراست به طوری که تاکنون طرح جهاد آبرسانی در بخش قابل توجهی از روستاها اجرایی شده است؛ عملیات آبرسانی به 10 هزار روستا با اعتبار 19 هزار میلیارد تومان از اوایل سال 1401 آغاز و مقرر شد این طرح در مرحله نخست در 7138 روستا طی سه سال اجرایی شود.
بازسازی و ارتقای تاسیسات آب به طول 14 هزار کیلومتر، کاهش هدر رفت آب شهری به میزان 5 درصد، افزایش توان ذخیره‌سازی آب به ظرفیت 1.5 میلیون مترمکعب، تامین 1005 دستگاه تانکر آبرسانی سیار، تامین 600 مگاوات مولد برق اضطراری، حفر و تجهیز 1150 حلقه چاه در قالب اجرای 1984 پروژه از جمله اقدامات دولت سیزدهم برای مدیریت تنش آبی در شهرها و روستاهای کشور محسوب می‌شوند.
​اما بخش برق کشور به‌عنوان صنعتی زیربنایی در چهار دهه اخیر توانسته با اجرای طرح‌های توسعه‌ای در زمینه‌های مختلف نقش مهمی را در توسعه و آبادانی کشور ایفا کند. اوایل پیروزی انقلاب اسلامی تعداد 4367 روستا از این امکان بهره‌مند بوده‌اند که در دی‌ماه سال‌جاری شاهد برق‌رسانی به بیش از 58 هزار روستا شدیم و این نشان از توفیق دولت در پیشبرد این امر مهم است.
بر اساس این گزارش، در ابتدای انقلاب تعداد مجموع مشترکان برق 3399 مشترک بوده که امروزه با توسعه شبکه‌های برق به 39 میلیون و 263 هزار مشترک افزایش یافته است، همچنین در ابتدای انقلاب اسلامی ظرفيت نيروگاه‌هاي برق کشور برابر با 7024 مگاوات بوده، اما خوشبختانه امروز این عدد به 89 هزار و 710 مگاوات افزایش یافته است.
افزایش و توسعه ظرفیت نیروگاه‌های تجدیدپذیر از دیگر اقدامات در حوزه برق و انرژی محسوب می‌شود. در این زمینه در دولت‌های قبل 656.7 مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر احداث شده است، این در حالی است که از ابتدای دولت سیزدهم تا به امروز این عدد به 992.4 مگاوات رسیده است.
در این بین موسسه تحقیقات آب نیز به منظور مدیریت منابع آبی با پیشبرد تحقیقات و پژوهش‌های مختلف توفیق‌‌های بسیاری را کسب کرده که از جمله می‌توان به ساخت و راه‌اندزی پهپاد بال ثابت عمود پرواز با قابلیت تصویربرداری چند طیفی، حرارتی، مرئی به منظور پایش کمی و کیفی منابع آّب، پایش مواردی نظیر منابع آلاینده آب‌های سطحی، انجام پروژه‌های فوتوگرامتری، امکان تحلیل شرایط پوشش گیاهی، امکان شناسایی محل ورود منابع آلاینده آب و همچنین ورود آب زیرزمینی به دریا اشاره کرد.