انتقاد رئیس سازمان محیط زیست از مازوت‌سوزی در نیروگاه شهید منتظری
انتقاد رئیس سازمان محیط زیست از مازوت‌سوزی در نیروگاه شهید منتظری
رئیس سازمان محیط زیست با حضور سرزده در نیروگاه شهید منتظری اصفهان ضمن عذرخواهی از مردم اصفهان به دلیل مازوت سوزی در این نیروگاه، گفت: با به روز رسانی نیروگاه شهید منتظری، راندمان تولید این مجموعه افزایش و مصرف آب آن کاهش می یابد.

به گزارش«نبض انرژی»علی سلاجقه معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست با حضور سرزده در نیروگاه شهید منتظری اصفهان اظهار داشت: در روز هوای پاک به عنوان خادم دولت سیزدهم به اصفهان سفر کرده ام تا گشایشی در حوزه زیست محیطی استان صورت بگیرد اما آنچه که از شرایط اصفهان می بینیم شایسته مردم این خطه نیست.

وی ضمن عذرخواهی از مردم اصفهان به دلیل مازوت‌سوزی و شرایط نامساعد آلایندگی هوا، تصریح کرد: استانی که نقش والا در پیشرفت کشور داشته است؛ از فرودگاه که می‌آمدم احساسم سخت و سنگین بود که به اصفهان بیایم زیرا زاینده رود را، تالاب گاوخونی و هوای این خطه را به چنین روزی کشاندیم.

سلاجقه ادامه داد: قانون هوای پاک از سال 1396 ابلاغ شده است و مجموعه سازمان محیط زیست به وظایف خود متعهد بوده اما آنچه که دستگاه نظارتی از انجام مفاد قانون به دستگاه حاکمیتی باید اعلام کند نیاز به پیگیری بیشتری دارد چون طبق بررسی های ما کمتر از 10 درصد این قانون در کشور اجرایی شده است.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست تصریح کرد: وقتی به نیروگاه اصفهان نگاه می‌کنیم در زمان خود صنعتی پیشرو بوده و با فاصله مناسب از شهر قرار داشته اما توسعه شهر این فاصله را کوتاه کرده و این صنعت همراه با عوامل دیگر آلاینده هوا در اصفهان، هوا را تنفس مردم آلوده کرده‌اند.

معاون رئیس جمهور تصریح کرد: این صنعت باید به روز شود. ‌با مدیر نیروگاه شهید منتظری صحبت کردیم و دریافتیم که مدیریت این نیروگاه برای به‌روزرسانی مجموعه مشتاق و مسّر است.

وی افزود: حال باید با کمک و تسهیلات دولتی این امر را تسریع دهد. صندوق ملی سازمان محیط زیست توانایی به روز رسانی این نیروگاه را ندارد اما باتوجه به استقبال مدیریت نیروگاه مبنی بر به روز رسانی مجموعه می توانیم از کمکهای دولتی برای این امر بسیار مهم که به سلامت مردم اصفهان وابسته است کمک کنیم.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست اظهار داشت: برای به روز رسانی این مجموعه اعتباری 20 هزار میلیارد تومانی نیاز داریم تا علاوه بر دانش بنیان شدن این مجموعه راندمان تولید نیروگاه شهید منتظری افزایش و مصرف آب کاهش یابد.

سلاجقه خاطرنشان کرد: این امر مهم با همکاری وزیر نیرو و سازمان حفاظت محیط زیست میسر خواهد شد. هر چند سهم آلایندگی مازوت در میان سایر آلاینده ها مشخص نشده اما جنبه روحی و روانی مازوت سوزی برای مردم بسیار زیاد است.

وی تصریح کرد: ما کنار مردم هستیم. دولت سیزدهم به دنبال کسب درآمد از آلایندگی نیست و تلاش می‌کنیم آلایندگی را تا حد ممکن در کشور کاهش دهیم.

سلاجقه افزود: درمورد مازوت‌سوزی سال گذشته با وزیر نفت قرار شد تهاتری اتفاق افتد آنجا یک جلسه مشترک انجام دهند؛ می خواستم‌ امسال جشن عدم مازوت سوزی را در اصفهان داشته باشیم و قرار بود شازند هم همین باشد اما نشد. این مهم را پیگیری می‌کنم.