سامانه تامین حقابه دریاچه ارومیه بهمن به بهره‌برداری می‌رسد
سامانه تامین حقابه دریاچه ارومیه بهمن به بهره‌برداری می‌رسد
وزیر نیرو گفت: پیش‌بینی شده است که سامانه تامین حقابه دریاچه ارومیه در بهمن سال جاری مورد بهره‌برداری قرار گیرد که ظرفیت انتقال ۶۰۰ میلیون مترمکعب آب به دریاچه با اجرای این پروژه فراهم می‌شود.

به گزارش«نبض انرژی» “علی اکبر محرابیان” در جمع خبرنگاران درباره حضور خود در نشست کمیسیون کشاورزی، گفت: بیشتر مباحث مطرح شده در نشست کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست در خصوص آخرین وضعیت دریاچه ارومیه بود، که اقدامات انجام شده در این زمینه بررسی و گزارش آن تقدیم نمایندگان شد.

وزیر نیرو، ادامه داد: یکی از پروژه‌های بسیار مهم برای احیای دریاچه ارومیه اجرای سامانه تامین حقابه این دریاچه است، این پروژه سال‌های گذشته آغاز شده و در تابستان سال جاری نیز از آن بازدید کردم. تونل این سامانه به طول ۷۰۰ متر در منطقه‌ای آبرفتی دچار مشکلاتی شده بود و در اثر این مشکلات در سازه تونل ایراداتی رخ داده است.

محرابیان عنوان کرد: کارشناسان داخلی و خارجی برای اصلاح مشکل رخ داده در تونل سامانه تامین حقابه دریاچه ارومیه طرح‌هایی ارائه کردند که از بین آنها طرحی انتخاب و در حداقل زمان به صورت سه‌ شیفت از مردادماه عملیات اجرایی در تونل انجام شده و درحال حاضر در مراحل پایانی آن قرار داریم.

وی گفت: پیش‌بینی شده است که سامانه تامین حقابه دریاچه ارومیه در بهمن سال جاری مورد بهره‌برداری قرار گیرد که ظرفیت انتقال ۶۰۰ میلیون مترمکعب آب به دریاچه با اجرای این پروژه فراهم می‌شود، با به بهره برداری رسیدن دو پروژه تصفیه‌خانه ارومیه و تبریز نیز شاهد انتقال آب بهداشتی از این محل به دریاچه ارومیه می‌شویم.

محرابیان تصریح کرد: بخشی از طرح تصفیه‌خانه‌های فاضلاب تبریز و ارومیه به بهره‌برداری رسیده و در طول ماه‌های آینده نیز فازهای انتهایی آنها تکمیل می‌شود. با تکمیل این پروژه‌ها وظایف وزارت نیرو در این خصوص به مراحل نهایی می‌رسد.