30 درصد آب مورد نیاز استان‌های ساحلی از آب‌شیرین‌کن‌ها تامین می‌شود
30 درصد آب مورد نیاز استان‌های ساحلی از آب‌شیرین‌کن‌ها تامین می‌شود
مدیرکل دفتر تحقیقات، توسعه فناوری و ارتباط با صنعت شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور با اشاره به بهره اندک کشور از سامانه‌های آب شیرین‌کن، گفت: بر اساس ماده 36 قانون برنامه ششم توسعه، کشور مکلف به بومی‌سازی 70 درصد تجهیزات مورد نیاز سامانه آب شیرین‌کن و تامین 30 درصد آب مورد نیاز استان‌های ساحلی از منابع حاصل از آن است که خوشبختانه با بهره‌مندی از توان شرکت‌های دانش‌بنیان در حال پیشروی است.

به گزارش خبرنگار «نبض انرژی» احمد سیاحی، با بیان اینکه ایران در زمینه بهره‌مندی از سامانه‌های آب شیرین‌کن هنوز به تامین یک میلیون مترمکعب آب در شبانه‌روز دست نیافته است، گفت: امروز در دنیا 18 هزار و 700 سامانه آب شیرین‌کن وجود دارد که نزدیک به 85 درصد این سامانه‌ها به دلیل راندمان و بهره‌وری بالا و مناسب‌تر از روش اسمز معکوس (RO) استفاده می‌کنند.
مدیر دفتر تحقیقات، توسعه فناوری و ارتباط با صنعت شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور افزود: موضوع راه‌اندازی سامانه‌های نمک‌زدایی در دنیا به عنوان یکی از راه‌کارهای موثر در تامین آب مطرح است و همه کشورها در تلاش هستند چالش‌ها و محدودیت‌های موجود در مسیر‌ تامین آب را با بهره‌مندی از سامانه‌های نمک‌زدایی مرتفع کنند.
سیاحی در این زمینه یادآور شد: اکنون کشورهای حوزه خلیج فارس مسائل و مشکلات خود را با شیرین‌سازی آب برطرف کرده‌اند و در حال حاضر با مشکلی به عنوان تامین آب روبرو نیستند.
وی گفت: 50 درصد سواحل خلیج فارس به لحاظ طول و متراژ مربوط به ایران است، این در شرایطی است که میزان استحصال آب از سامانه‌های آب شیرین‌کن توسط کشور بسیار پایین‌تر از سایر کشورهای حوزه خلیج فارس به خصوص در حوزه منا و خاورمیانه است.
به گفته مدیر دفتر تحقیقات، توسعه فناوری و ارتباط با صنعت شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور، باید آب موردنیاز شهرها و استان‌ها به خصوص استان‌های ساحلی خلیج فارس، دریای عمان و دریای خزر را به واسطه راه‌اندازی و بهره‌مندی از سامانه‌های آب شیرین‌کن تامین شود.
سیاحی افزود: کشور مکلف است بر اساس ماده 36 قانون برنامه ششم توسعه 70 درصد تجهیزات مورد نیاز سامانه‌های آب شیرین‌کن را در داخل تولید و بومی‎سازی کند، همچنین در کنار آن باید 30 درصد آب مورد نیاز استان‌های ساحلی خلیج فارس، دریای عمان و دریای خزر از منابع آب شیرین‌کن تامین شود.
وی ضمن ارزیابی مثبت پیشبرد اقدامات مختلف در این حوزه گفت: در سال‌های اخیر شاهد انجام اقدامات مطلوبی در این باره هستیم، اما متاسفانه روند این اقدامات کند است و با تاخیر صورت می‌گیرد، در چنین شرایطی می‌توان ادعا کرد که هم‌اکنون در مقایسه با کشورهای حوزه خلیج فارس بسیار عقب هستیم.
وی تصریح کرد: در این باره بحث آلودگی‌های ناشی از آب شیرین کن‌ها مطرح است و هر کشوری به میزان برداشتی که دارد و متعاقب آن آلودگی که ایجاد می‌کند مسئول برطرف کردن تبعات ناشی از آن است و هزینه‌های مربوط به این امر را باید بپردازد.
مدیر دفتر تحقیقات، توسعه فناوری و ارتباط با صنعت شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور با بیان اینکه هم‌اکنون بخش قابل توجهی از تجهیزات مورد نیاز سامانه‌های آب شیرین‌کن از سایر کشورها وارد می‌شود، خاطرنشان کرد: البته در شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور اقدامات خوبی در این‌باره صورت گرفته و همکاری‌های گسترده‌ای با شرکت‌های دانش‌بنیان و دانشگاه‌های مهم کشور آغاز شده است.