افزایش ۸۵ درصدی تولید پتروشیمی ایلام در یک سال منتهی به آبان ۱۴۰۱
افزایش ۸۵ درصدی تولید پتروشیمی ایلام در یک سال منتهی به آبان ۱۴۰۱
مدیرعامل پتروشیمی ایلام گفت: افزایش تولید در یک سال منتهی به پایان آبان ۱۴۰۱ حدود ۸۵ درصد بوده است‌.

به گزارش خبرنگار «نبض انرژی» سید غلامحسین گرشاسبی امروز در حاشیه مراسم بهره‌برداری از نخستین و پیشرفته‌ترین پروژه تصفیه پساب شیمیایی کشور (zld) با اشاره به اینکه ۷ محصول اصلی و فرعی در این پتروشیمی تولید می‌شود، افزود: خوراک c3+ را از پالایشگاه ایلام می‌گیریم.

گرشاسبی تأکید کرد: ۱۶۳ هزار تن تولید پلی‌اتیلن نسبت به ۳۰۰ هزار تن طراحی در سال جاری به ثبت رسیده است.

وی گفت: تولید بنزین پیرولیز ۴۱ هزار تن است.

مدیرعامل پتروشیمی ایلام به فاصله بین ظرفیت طراحی و تولید اشاره کرد و افزود: تأمین آب موردنیاز و خوراک از مهم‌ترین چالش‌های تولید است.

وی ۳ راهکار برای حل چالش آب اشاره کرد و ادامه داد: تأمین موقت از رودخانه گدار خوش، تأمین پایدار از پساب شهری ایلام و احداث سیستم خنک‌کننده هیبریدی از اقداماتی است که برای حل مشکل تأمین آب پتروشیمی ایلام انجام شده است.

به گفته گرشاسبی دریافت خوراک ۵۵ درصد ظرفیت طراحی است و بدون تأمین منابع دیگر خوراک امکان تولید پایدار وجود ندارد.

گرشاسبی راهکارهای تأمین پایدار را خوراک را ۴ مورد دانست و گفت: تأمین خوراک از سایر منابع، رعایت مشخصات فیزیکی و کیفی، رصد متغیرهای عملیاتی، احداث ایستگاه تخلیه و بارگیری واحد sru و پیگیری تأمین خوراک اتان راهکارهای تأمین خوراک خواهد بود.

وی به چالش استهلاک تجهیزات اشاره کرد و افزود: برای حل این چالش باید تأمین نقدینگی انجام شود.

گرشاسبی میزان افزایش تولید در یک سال منتهی به پایان آبان ۱۴۰۱ حدود ۸۵ درصد دانست و گفت: تولید پلی‌اتیلن سنگین ۶۵ درصد، اتیلن ۷۶ درصد، پروپیلن شیمیایی ۹۱ درصد، پروپیلن پلیمری ۱۴۹۰ درصد، بنزین پیرولیز ۵۶ درصد و سوخت مایع ۵۷ درصد افزایش داشته است.

وی ادامه داد: تولید پلی‌اتیلن وکس و دی متیل دی سولفید نیز که در سال گذشته صفر بوده امسال آغاز شده است.